Muzikantské naděje PF
Muzikantské naděje – foto, archiv autorky

Ve španělském stylu a s Muzikantskými nadějemi zakončila Plzeňská filharmonie letošní koncertní sezónu. Závěrečný koncert Viva España plný španělské inspirace, na němž zaznělo Španělské capriccio N. Rimského-Korsakova, Náhrobek Couperinův Maurice Ravela a výběr z baletu Třírohý klobouk Manuela de Fally, uzavřel v Měšťanské besedě v Plzni 16. června aktuální sezonu 2021/22. Pohled na nastupující hudební generaci přinesly bezprostředně poté tři červnové koncerty projektu Muzikantská naděje, v němž se pod taktovkou Chuheie Iwasakiho sešli společně na pódiu hráči Plzeňské filharmonie a nadaní žáci základních uměleckých škol z Plzeňského kraje. Postupně provedli v Sušici, Klatovech a v Plzni Vivaldiho Koncert pro 4 housle a smyčce h-moll, Impromptu J. Sibelia, Introdukci a variace pro fagot a smyčce A. Rejchy a Simple symphony B. Brittena. Úspěšný projekt bude pokračovat i v příští sezóně. A právě na ni už nyní filharmonici zvou. Přichystány jsou opět dvě klasické abonentní řady ´Diamant´ a ´Platina´, crossoverová řada, řada ´Duha´ pro děti a nově ´Chrámová koncertní řada´.

Muzikantské naděje
Muzikantské naděje PF, foto archiv autorky

Již v srpnu vystoupí filharmonici s Hollywoodským open air na plzeňském náměstí.

Ještě před začátkem nové sezóny Plzeňská filharmonie vystoupí v rámci multižánrového Festivalu na ulici se svým Hollywoodským open air koncertem 21. srpna 2022

Plzeňská filharmonie zve na sezónu příští – připraveny jsou řady klasické, crossover i Chrámová řada.

Zahajovací koncert sezóny 2022/23 se uskuteční 22. září v Měšťanské besedě v Plzni, interpretací písňového cyklu Gustava Mahlera Chlapcův kouzelný roh se představí nizozemský barytonista Thomas Oliemans. V dalších koncertech během sezóny vystoupí tuzemští pěvci Yukiko Kinjo, Karolína Janů, Václava Krejčí Housková, Roman Janál, Alžběta Poláčková nebo Josef Moravec, klavíristé Igor Ardašev (který bude rezidenčním sólistou koncertní sezóny 2022/23) a Frank Braley, houslisté Jan Mráček a Mayumi Kanagawa, violoncellistky Camille Thomas a Senja Rummukainen, akordeonistka Markéta Laštovičková i klarinetista a vítěz soutěže Pražské jaro 2022 Lilian Lefebvre. 

Plzeňská filharmonie
Plzeňská filharmonie, foto archiv PF

Abonentky na sezónu 2022/2023

V abonentní řadě Diamant je připraveno sedm koncertů, v řadě Platina devět. Obě uvedou hned několik významných děl, mimo jiné symfonii č. 5 Osudovou Ludwiga van Beethovena, symfonii D dur Haffnerovu W. A. Mozarta. Významné bude provedení slavné duchovní kantáty Antonína Dvořáka Stabat Mater na závěrečném koncertě multioborového festivalu Smetanovské dny. „Plzeňská filharmonie je skvělým orchestrem. Může si tedy dovolit do svých koncertů zařadit s pozoruhodným úspěchem i méně známé skladby, které se ale mohou za čas stát skutečným hudebním objevem. Pokud bych v nastávající sezóně měl uvést pro mne nejvýznamnější hudební počiny, pak bych určitě doporučil provedení violoncellového koncertu polského židovského autora Mieczyslawa Weinberga se sólistkou Senjou Ramukainen nebo třetí houslový koncert polské skladatelky Grazyny Bacewicz s vynikající americkou houslistkou Mayumi Kanagawou. A přirozeně Rivalův klavírní koncert s proslulým Frankem Bradlem. I desátá Šostakovičova symfonie bude určitě patřit k posluchačským zážitkům prvního řádu,“konstatuje předseda Správní rady Plzeňské filharmonie Vladislav Vilímec.

„Crossover“

Kromě klasických abonentních řad je v programu i letos řada ´Crossover´. Ta nabídne koncert Pohádkové Vánoce & Plzeňská filharmonie, na němž zazní hudba Karla Svobody, Johna Williamse, Tomáše Illeho a Luboše Fišera. Druhý populárně zábavný koncert nese název Pocta plzeňským rodákům aneb Místo narození Plzeň. Stejně jako v minulých sezónách je pro dětské publikum připravena řada ´Duha´ s originálními interaktivními pořady Jazyk svatého Jana a Vlastivědný písničkopis osvědčené autorské dvojice Tomáš Ille a Martin Pášma. V této koncertní řadě nabídneme také pořad Filharmoníček a ztracená písnička. Autorkou scénáře je Markéta Čekanová. V nové sezóně bude Plzeňská filharmonie i nadále pokračovat v podpoře dětských projektů – Dětským klubem Filharmoníček pro nejmenší a pro starší nadané děti již zmiňovanou Muzikantskou nadějí. Chybět nebudou ani veřejné generální zkoušky pro mateřské, základní, střední školy a gymnázia.

Další koncerty

Nově zahajuje filharmonie také ´Chrámovou koncertní řadu´, která nabídne dva koncerty v katedrále sv. Bartoloměje a jeden ve Velké synagoze.

V plánu jsou také mimoplzeňské koncerty, jeden kupříkladu v rámci mezinárodního festivalu Talichův Beroun, s hudebně dramatickým pořadem Dvořák cestovatel vystoupí Plzeňská filharmonie na festivalu Dvořákova Praha. Uskuteční se i pravidelné zájezdy do zahraničí (Mnichov, Vídeň, Bayreuth, Norimberk, Stuttgart, Drážďany, Kolín nad Rýnem, Regensburg, Tuttlingen).

A na závěr…

A i v nové sezóně zůstává Plzeňská filharmonie pořadatelem Kruhu přátel hudby a multioborového festivalu Smetanovské dny.

„Chceme opět přinášet radost z hudby všem, i těm nejmenším. Děkuji všem za dosavadní přízeň a těším se na nové tváře v publiku,“ uzavírá ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.