Letošní koncertní sezónu zahajuje ve čtvrtek 21. září slavnostním koncertem v 19 hodin v Měšťanské besedě Plzeňská filharmonie. Vystoupí světově proslulá česká violoncellistka žijící trvale v Dánsku Michaela Fukačová, filharmonici budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Publikum se může těšit na slavný Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka, v druhé půli koncertu provede filhamronie Symfonie č. 4 f moll Petra Iljiče Čajkovského.

Antonín Dvořák napsal violoncellový koncert po návratu z Ameriky do své vlasti, dílo mělo premiéru v roce 1896 v Londýně. „Čajkovského symfonie vznikala během roku 1877, který můžeme považovat za jakýsi uzlový bod v životě skladatele. Po své premiéře se nesetkala s úspěchem. První velký aplaus získala symfonie v Británii v roce 1893. V současné době je považována za jednu z nejlepší Čajkovského symfonií, což potvrzuje i fakt, že je jednou z nejhranějších orchestrálních skladeb,“ podotýká PR manažerka filharmonie Kristýna Škopová.

Zítřejší koncert je první z abonentní řady A, která v letošní sezóně nabízí osm koncertů. O dva koncerty méně nabízí abonentní řada B, která se žánrově od té první neliší. Řada C, která nabízí hudbu napříč žánry, zahájí koncertem 9. 11. 2017. Všechny koncerty těchto abonentních řad se konají v Měšťanské besedě a přinesou opět dramaturgicky pestré a neotřelé programy s významnými umělci. V nové sezóně v Plzni přivítat mimořádné sólisty, přijede například houslista Nikita Boriso-Glebsky, klavírista Alexander Ghindin, violoncellistka Michaela Fukačová či houslistka Gabriela Demeterová. Mezi nejzajímavější koncerty bude jistě patřit Symfonie č.1 Jeremiáš u příležitosti stého výročí narození Leonarda Bernsteina a abonentní řadě A či v řadě B večer s melodramy, na němž zazní melodram Jiřího Antonína Bendy Ariadna na Naxu a ve světové premiéře koncertní melodram Jiřího Bezděka Ariadne, řecký mýtus. V cross-overové řadě přivítá Plzeňská filharmonie oceňovaný Epoque quartet a bluegrassovou kapelu Malina Band. Nové pořady Zpívání s Plzeňskou filharmonií a Detektivka v orchestru přinese dětská koncertní řada D, která se bude konat ve Studiu S1 Českého rozhlasu.