Další hvězdnou muzikálovou sezonu už připravuje Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Uvede světoznámé muzikály Producenti, Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street, semaforský kabaret Jonáš a tingl-tangl a původní hudební pohádku O zajíčkovi Zapomníčkovi.

Mel Brooks, Thomas Meehan: PRODUCENTI

Překlad a české texty písní Adam Novák
Režie Gabriela Petráková
Choreografie Ladislav Cmorej
Hudební nastudování Jakub Žídek

Premiéra: 27. října 2022

Producenti se odehrávají v roce 1959 v New Yorku. Max Bialystock, neúspěšný divadelní producent, a jeho účetní, Leo Bloom, dostanou nápad, že by se dala vydělat spousta peněz uvedením absolutního propadáku. Tajemství spočívá v tom, že vyberou od investorů mnohonásobně víc peněz, než potřebují a až se poprask kolem „propadáku“ utiší, nechají si ten rozdíl. Finanční úřady se, jak známo, o neúspěšné projekty nezajímají. „Získáte od investorů milion dolarů, uvedete propadák za sto tisíc a zbytek si necháte“, navrhuje Leo Bloom. Je však nutné najít nejhorší hru a nejhoršího režiséra. Obojí se podaří – muzikál o Hitlerovi přece musí zaznamenat zaručené fiasko! Publikum a kritici ale připraví oběma producentům horké chvilky…
Ve skutečnosti se muzikál po své premiéře na podzim roku 2001 stal senzací a byl beznadějně vyprodán na měsíce dopředu. V roce 2002 získali Producenti neuvěřitelných 12 Tony Awards (ze 14 možných) – vůbec nejvíc v historii této prestižní divadelní ceny. U nás jej uvedlo v české premiéře Hudební divadlo Karlín v roce 2006, v roce 2014 DJKT Plzeň. Nyní se strhující show dočkají i Ostravané.

Stephen Sondheim, Hugh Wheeler: Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street

Český překlad Hana Nováková
Režie Juraj Čiernik
Hudební nastudování Marek Prášil

Premiéra: 2. února 2023

Muzikál měl světovou premiéru v roce 1979 na Broadwayi, v hlavních rolích zářili Len Cariou a Angela Lansbury, u nás známá jako představitelka seriálové Jessicy Fletcherové. Sweeney Todd obletěl doslova celý svět, proslavilo ho filmové zpracování režiséra Tima Burtona s Johnny Deppem a Helenou Bonham Carter v hlavních rolích. Sweeney Todd touží po pomstě. A právem: zákeřný soudce ho před lety svévolně připravil o manželku, dítě i svobodu. Nyní se Sweeney vrací a obnovuje živnost holiče a lazebníka. Kam ale někteří z jeho zákazníků mizí? A proč se náhle začalo dařit obchodu s masovými pirožky, který provozuje Sweneeyho sousedka paní Lovettová?
Černá komedie či thriller z prostředí londýnské spodiny, kde nic není zadarmo a spravedlnost bere každý do vlastních rukou…

Jiří Suchý, Jiří Šlitr: Jonáš a tingl-tangl

Režie Jiří Nekvasil
Hudební nastudování Jakub Žídek

Premiéra 18. prosince 2022

Hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl měl premiéru v létě roku 1962 a vznikl tak trochu z nouze. Po odlivu hlavních hvězd tehdejšího Semaforu na sólové dráhy (Eva Pilarová, Waldemar Matuška) bylo nutné doplnit repertoár divadla komornější inscenací. Vedle Jiřího Suchého se tedy na jeviště postavil hudební skladatel Jiří Šlitr, který se do té doby převážně „skrýval“ za pianem. Vznikla tedy legendární klaunská dvojice, jejíž kouzlo, bryskní dialogy, originální humor a nezapomenutelné, dnes již zlidovělé melodie přenesou na jeviště komorního Divadla „12“ Tomáš Savka a Jakub Žídek.
Nebudou chybět písně jako Honky tonky blues, Tulipán, Vyvěste fangle či Zlá neděle.

Juraj Čiernik, Brigita Cmuntová: O zajíčkovi Zapomníčkovi

Premiéra: 27. května 2023

Režie Juraj Čiernik

Stejně tak, jako je obvyklé potkat v ostravském parku vílu nebo u řeky Bídu, můžete vidět v centru Ostravy zajíce. Nedivte se, že je jaksi zmatený. Vždyť takový městský ruch je mnohdy náročný i pro nás, zvídavé lidi, a co teprve pro zajíce, který často zapomíná. Jaké nástrahy a kolik strastí na ušatého obyvatele Ostravy čeká, to vše se dozvíte v pohádce O zajíčkovi Zapomníčkovi z cyklu Tajemství bludných balvanů.