Přestože Národní divadlo moravskoslezské na dnešek ohlásilo derniéru operety Ztřeštěné námluvy, ještě jednou se diváci s roztomilým dílem dlouholetého šéfdirigenta ostravské operety setkají – 27. června na Slezskoostravském hradě.

Dílo jednoho z největších propagátorů klasické operety Vladimíra Brázdy je hudební romancí plnou lásky, poezie a humoru s melodickou hudbou a lehkými, vtipnými verši vynikajícího básníka Jaroslava Seiferta. Opereta vznikla přepracováním činoherní veselohry Úsměvy a kordy. Hra s pestrým sledem postav a charakterů, mladých šlechtických studentů – nerozvážných, horkokrevných fanfarónů, zamilovaných dívek cudných i kurážných, kyselých a komických magistrů, chytrých sluhů, bodrých otců a moudrých tet v rychlém sledu a spádu scén, zápletek a situací, nabízí gejzír zpěvu, hudby a veršů. V režii Dagmar Hlubkové se v hlavních rolích můžete těšit na Jana Drahovzala, Oľgu Bezačinskou, Janu Kurečkovou, Martina Štolbu, Evu Zbrožkovou nebo Martinu Šnytovou a řadu dalších. Orchestr řídí dirigent Karel Mládek.

Vladimír Brázda téměř celý umělecký život zasvětil lehké múze. Vedle J.O. Karla, Miroslava Homolky či Arnošta Moulíka patřil k nejvýznamnějším českým operetním dirigentům své generace. Ve své době byl považován zároveň za televizního vyslance operety, když vtiskl tvář pořadům Země úsměvů a snů, Skříňka s líčidly nebo Melodie vzpomínek, ve kterých zněly operetní melodie. Na počátku 70. let vystupoval nejen v desítkách hudebně zábavných pořadů inspirovaných operetním žánrem, ale také v pořadech silvestrovských. Na začátku své divadelní dráhy působil jako korepetitor baletu a sbormistr opery, ale po roce 1945 se stal šéfdirigentem ostravské operety a v této funkci setrval až do roku 1988! Ještě v roce 1994 nastudoval se souborem Veselou vdovu, svůj poslední titul. Před veřejnost předstoupil Vladimír Brázda, milovník a znalec zejména vídeňské operety, naposledy v roce 2000 při koncertu ke svým osmdesátinám. Během působení v Ostravě dával prostor i muzikálové tvorbě a podílel se na vzniku původních českých hudebních komedií. Sám složil několik operet. Zemřel 6.8. 2001 ve věku 81 let.

Právě dnes, v den oficiální derniéry Ztřeštěných námluv, si připomínáme Brázdovy nedožité devadesátiny. Tuto výjimečnou operetní osobnost připomene i čerstvě otevřená výstava a od 18:30 zazní před představením ve foyeru Divadla Jiřího Myrona Brázdovy písně z úst sólistů operety Janky Hoštákové-Drahovzalové a Jana Drahovzala. V 19 hodin začíná už zmíněná derniéra.

Foto: Vojtěch Bartek, NDM Ostrava
1) Jan Drahovzal s Evou Zbrožkovou
2) Marcel Školout a Jana Kurečková