Dvojicí koncertů vstupuje do nového roku ostravská opereta. V sobotu 9. ledna od 18:00 a v neděli 10. ledna od 16 hodin na scéně Divadla Jiřího Myrona pořádá operetní soubor Národního divadla moravskoslezského slavnostní Novoroční operetní koncert.
V první části večera se pomyslně střetne pařížská a vídeňská opereta – zazní melodie jejich dvou nejslavnějších představitelů, Jacquese Offenbacha a Johanna Strausse. Celý program otevře populární předehra k Offenbachově Krásné Heleně, kterou často uvádí i symfonické orchestry a kdysi jí nahrála i Česká filharmonie. Pak už přijde na řadu zpěv: Diváci si poslechnou slavné árie, duety a sbory z operet Noc v Benátkách, Tisíc a jedna noc či Cikánský baron v podání Václava Moryse, Jana Drahovzala, Martiny Šnytové, Jany Kurečkové, Olgy Bezačinské, Martina Štolby a dalších zpěváků. V závěru prvního dějství se pak všichni účinkující sejdou ve velkolepém 1. finále z operety Bandité.
Po přestávce umělci pozvou publikum do světa muzikálu. Zazní nejznámější písně a scény z West Side Story, Divotvorného hrnce a Hello, Dolly. Posluchače jistě potěší i dvě ukázky ze světoznámých Bídníků za klavírního doprovodu – nejprve přednese Olga Bezačinská píseň Fantiny “Knížka snů” a následně Barbora Morušová Cosettin “Zámek v oblacích”. K damaturgicky méně obvyklým ukázkám bude jistě patřit melodie z operety Gejzy Dusíka Hrnčiarský bál. Celý koncert jako tradičně uzavře finálový kankán z Offenbachovy operety Orfeus v podsvětí. “Lehkonohým žánrem” diváky v režii Dagmar Hlubkové provedou Petra Langerová, Josef Novák – Wajda, Libor Olma, Pavel Liška a Roman Harok, dirigentské taktovky se ujme Tomáš Hanák.

Zároveň se však divadlo bouří kvůli některým zamýšleným krokům nového ředitele Jiřího Nekvasila. Jak informoval jako první deník Právo, úsporná opatření se týkají hlavně souboru operety, který by mohl zeštíhlet až na polovinu.
„Výzvu ke stávkové pohotovosti podepisují členové všech čtyř uměleckých souborů. Podle mých informací ji už podepsala asi polovina zaměstnanců, tedy zhruba 200 lidí,“ řekl šéf odborů divadla Zdeněk Sekanina. Dodal, že o podporu požádali divadelníci i jiné kulturní instituce v kraji, například Janáčkovu filharmonii či Slezské divadlo v Opavě. Odboráři se přitom obávají postupné úplné likvidace ostravské operety, která se těší obrovské přízni diváků.
Ředitel Nekvasil se o podpisové akci dozvěděl teprve od redaktora Práva. „Nic o tom nevím. Vůbec tuto aktivitu nechápu. Vždyť se teprve bavíme o různých možnostech transformace operetního souboru, zrušení je jen jedna z možných úvah,“ řekl Nekvasil. Posteskl si, že každá úvaha, kterou pronese, se stává terčem podrážděných reakcí. „Všechny možné změny jsou zatím ve stádiu úvah,“ dodal.

Ilustrační foto: Vojtěch Bartek (soubor operety NDM Ostrava, Gasparone – finále) a arcivní snímek Jiřího Nekvasila