Skutečných operetních bardů z řad dirigentů bylo v našich divadlech několik – Miroslav Homolka, J.O. Karel, Jan Karásek, ze žijících Arnošt Moulík. Za nestora ostravského hudebně zábavního divadla a především operety je pak považován legendární dirigent Vladimír Brázda. 27. května by oslavil pětadevadesáté narozeniny. Národní divadlo moravskoslezské vzdá tomuto umělci hold v rámci programu s názvem OPERETA ŽIJE!

Význačná osobnost hudebně zábavního divadla a dlouholetý šéfdirigent (1945–1988) ostravské operety Vladimír Brázda (1920–2001) je rodákem z Klopotovic u Brna. Pamětníci a milovníci operet budou zajisté znát jeho nejhranější operetu Ztřeštěné námluvy (1950) s písňovými texty Jaroslava Seiferta, operetu Vysněná (1946) s písňovými texty Josefa Kainara nebo oblíbený televizní pořad Pletky paní operetky, který sám moderoval. Během svého ostravského působení nastudoval a řídil celkem 118 operet, hudebních komedií a muzikálů.

Ostravská adresa Na Desátém byla dlouhý čas známá jako místo, kde to žilo hudbou a především operetou. Dům, ve kterém Vladimír Brázda po léta žil, nedávno ozdobila pamětní deska jako vzpomínka na „zlatou éru“ ostravského hudebního divadla. Dne 27. května 2015 tato ulice opět ožije operetním programem s názvem Opereta žije! V rámci pestrobarevného operetního korza uslyší diváci slavné operetní melodie a budou mít možnost potkat některou ze slavných operetních postav. Vzpomínat na Vladimíra Brázdu budou jeho nejbližší přátelé a sólisté Národního divadla moravskoslezského. Oslavy nedožitých pětadevadesátých narozenin pak budou zakončeny slavnostním představením Čardášové princezny od 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.
V programu Opereta žije! budou účinkovat: Roman Harok, Janka Hoštáková, Petr Miller, Peter Svetlík, Eva Zbrožková, Martina Smrčková a další. Operetní korzo ve znamení oslav výročí Vladimíra Brázdy se uskuteční ve středu 27. 5. 2015 od 16 do 17 hodin v ulici Na Desátém 23 v Ostravě.

Foto: Archiv NDM Ostrava