Vyhlídková terasa restaurace pražského hotelu Mövenpick se během včerejšího odpoledne stala dějištěm krvavé hostiny – krví, tedy červeným vínem, se tu křtila kompletní verze alba písní z muzikálu Jack Rozparovač z repertoáru Divadla Kalich. Bonusem zmíněného CD je pak DVD nahrávka s mnoha zajímavostmi o vzniku muzikálu, kde najdete rozhovory s tvůrci projektu, klipy, fotografie a další dokumenty. Vydařená akce nad střechami stověžaté Prahy pak vyvrcholila předáním Zlaté desky autorovi hudby Vašo Patejdlovi a producentovi muzikálu Michalovi Kocourkovi, kterou obdrželo předcházející album s výběrem třinácti písní z Jacka Rozparovače, jenž vyšlo před třemi lety. Z ní se radovali i ostatní spolutvůrci – Eduard Krečmar, Ivan Hubač a Martin Hrdinka. Program moderoval tiskový mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

Slavnostního křtu se zúčastnila celá plejáda herců a zpěváků z hvězdného obsazení tohoto muzikálu, takže nemohla chybět například Hana Zagorová, Sabina Laurinová, Jana Vaculíková, Josef Laufer, Richard Tesařík, Roman Vojtek, Zdeněk Podhůrský, Henrich Šiška a další. Před novináři se neskrývala ani Leona Machálková, která do projektu vstoupila teprve letos coby nová představitelka Glorie. Zároveň se stává novou hvězdou Divadla Kalich a prozradila, že už se těší na úlohu Čarodějnice v připravovaném Robinovi Hoodovi. V dobré náladě se objevil i Robert Anderson alias Jan Kříž. Jednak „měl v kapse“ ještě mokrou smlouvu na titulní úlohu Robina, kterou získal na základě vítězství v náročném televizním castingu Cesta ke slávě a navíc jej doprovázela půvabná Martina Bártová, jenž vybojovala v téže soutěži roli Mariany a po vyčerpávajícím maratónu televizních přenosů si mohla konečně v klidu vychutnat i příjemnější stránky právě nabyté popularity.

My jsme využili přítomnosti slovenského hitmakera Vašo Patejdla a položili mu několik otázek:

Kdysi jste v divadle v Nitře překvapil muzikálem Adam Šangala, který se stal jednou z nejúspěšnějších místních produkcí, hraje se nepřetržitě už sedmou sezonu, objel řadu významných festivalů, vyšel na CD a jeho záznam odvysílala i Česká televize. Jak jste se k muzikálovému žánru vlastně dostal?

Já jsem s muzikálem koketoval poměrně dlouho, už v roce 1991 jsem napsal jedno pozapomenuté dílo pro jistou soukromou produkci, pak jsem zkomponoval muzikál na motivy Sněhurky a sedmi trpaslíků, který Boris Filan přejmenoval na Snehulienku a sedem pretekárov. Ten se s úspěchem hraje v bratislavském Národním divadle dodnes, je to takové hudebně taneční představení, do kterého písničky nazpívali Paľo Habera, Dara Rolincová, Miroslav Noga nebo Štefan Skrúcaný. Následoval pantomimický muzikál Grand Pierrot, který jsem dělal s Milanem Sládkem, naším světově proslulým mimem a potom přišla nabídka na zmíněného Adama Šangalu, což už byl „dospělácký klasický muzikál“, který navíc trvá přes tři hodiny a je tam opravdu hodně muziky.

Navíc jste musel propojit slovenský folklór s typickou popovou muzikálovou složkou. Jak dlouho jste na muzikálu pracoval?

Intenzivně jistě přes půl roku. Bylo to opravdu náročné, libreto bylo rozsáhlé, režisér Jozef Bednárik měl určitou představu a docela dost mi mluvil do muziky… Na druhou stranu muzikál je vždy kolektivní dílo a byla to pro mě ohromná zkušenost. V Nitře panovala úžasné atmosféra, všichni dílo od začátku strašně podporovali a dodnes žijí jeho úspěchem. Na Šangalu se přijela podívat i spousta lidí z Prahy, takže vlastně na jeho základě přišly další muzikálové nabídky.

Martin Hrdinka nosil v hlavě téma Jacka Rozparovače poměrně dlouho. Co vás nakonec přesvědčilo, abyste do tak rozsáhlého projektu šel?

Já jsem hlavně dostal už hotové texty, takže pro mě to byla výzva a také příležitost dostat se do Prahy, která je v porovnání s Bratislavou muzikálově vyspělejším městem, produkce jsou tady odvážnější a nabídka mnohem širší. Je tady obrovská konkurence, takže jsem chtěl zjistit, jestli se s tím dokážu popasovat, a skutečnost, že jsme dneska tady ukazuje, že se snad Jack povedl a divákům i posluchačům se líbí.

Chystáte tedy pro Prahu další muzikálové projekty?

Ano, mám už rozpracovaný právě s tímto tvůrčím týmem další muzikálový titul, jehož název ještě nemohu vyzradit, ale jedná se o klasické milostné téma, poměrně známé ne přímo z muzikálové literatury, ale z jiných zpracování určitě. Muzikál by měl být hotov příští rok. Ale co bude možná zajímavé, byl jsem také osloven tímto divadlem na téma nechci říct přímo elánovského muzikálu, ale hry s písničkami Elánu, které by měl propojit nový příběh do jakéhosi muzikálového celku.

Přejeme hodně úspěchů i do budoucna!

Zároveň připomínáme, že pokud za Jackem Rozparovačem nehodláte cestovat na Slovensko nebo do jihokorejského Soulu, máte prozatím poslední příležitost muzikál s detektivní zápletkou na scéně Divadla Kalich vidět v sérii pěti představení od 3. do 6. června letošního roku.

Foto: Josef Hrubý
1) Krev neproléval Jack Rozparovač, ale půvabné dámy – Hana Zagorová, Jana Vaculíková, Sabina Laurinová a Leona Machálková
2) Roman Vojtek, Leona Machálková, nová tvář divadla Martina Bártová a Jan Kříž
3) Vašo Patejdl
4) Michal Kocourek, Ivan Hubač a Vašo Patejdl s cennou trofejí – Zlatou deskou

PROHLÉDNĚTE SI I NOVĚ KONCIPOVANOU FOTOGALERII SE SNÍMKY VE VĚTŠÍ VELIKOSTI (GALERIE K ČLÁNKU VPRAVO NAHOŘE).

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal