Nová divadelní sezona nabrala rychlý dech – hned tři muzikálové premiéry se odehrály v sobotu 26. září. V plzeňském Divadle J.K. Tyla byl na scéně Komorního divadla poprvé uveden americký muzikál Sliby chyby, pražské Divadlo pod Palmovkou nastudovalo crazy muzikál Sugar aneb Někdo to rád horké a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě odpremiérovalo v Divadle Jiřího Myrona hudební komedii Ztřeštěné námluvy aneb Úsměvy a kordy.

PLZEŇ
Jak v programu uvádí dramaturgové souboru muzikálu a operety DJKT Plzeň Jiří Untermüller a Patrick Fridrichovsky, někde uprostřed Manhattanu, na 67. ulici, v jednom oprýskaném činžáku, se nachází úplně běžný, a ke všemu docela malý byt. V něm bydlí úplně obyčejný chlápek Chuck Bellock. Účetní, jehož práce není v ničem vzrušující. Proto se oddává častému snění. Snění o celkem běžných věcech, jako je třeba osobní štěstí. Život mu obrátí naruby nečekaná nabídka – jeden z jeho nadřízených si vypůjčí jeho malý bývák k milostným hrátkám. Samozřejmě nemanželským. Tato událost se rychle rozkřikne a z Chuckova bytu se stává takový malý hodinový hotýlek. Platbou je příslib kariérního postupu… Všechno ovšem zkomplikuje pravá láska a jakási slečna, Fran Kubeliková. Takže musí zasáhnout doktor ze sousedství. Že už se v tom přestáváte orientovat?? Nevadí, přijďte se na svěží komedii Neila Simona, textaře Hala Davida a hudebního hitmakera Burta Bacharacha do plzeňského divadla podívat. Čeká vás večer plný smíchu, kdy vás v hlavních rolích bude bavit Jan Kaštovský coby nesmělý smolař Chuck Bellock, ambiciózní ředitel pojišťovny v podání Bronislava Kotiše, půvabná tápající servírka z ředitelské jídelny (Soňa Borková), Jaroslav Someš v roli trpícího i trpělivého souseda (doktor Dreyfuss), pětice záletníků z vedení pojišťovny (Petr Kukla, Roman Krebs, Jiří Untermüller a Radek Štědronský Shejbal), ale také dvě další dámy, povedená sekretářka Olsonová, v kterou se převtělila Venuše Dvořáková a náruživá Marge MacDougalová, kterou alternuje Lucie Zvoníková s Kamilou Borovskou.
Muzikál Sliby chyby se v Plzni hraje poprvé. Světová premiéra se uskutečnila 1. prosince 1968 v newyorském Schubertově divadle a dočkala se 1281 repríz. V ČR byla tato komedie dosud inscenována šestkrát, prvně v roce 1972 v Olomouci, naposledy v roce 2007 v pražském Divadle pod Palmovkou.
Úspěšný broadwayský titul v Plzni nastudoval režisér a choreograf Martin Pacek, dirigent Jiří Petrdlík a sbormistryně Kateřina Studentová. O vizuální stránku inscenace se postaral scénograf Ivo Žídek, návrhy kostýmů pochází z výtvarné dílny Jana Růžičky.
Recenzi nové inscenace muzikálu Sliby chyby vám přineseme po jejím zveřejnění v Plzeňském deníku, s nímž její autor již dvacátou sezonu spolupracuje.

Kontakt:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň

PRAHA
Kdo by neznal filmovou komedii Někdo to rád horké! Slavný oscarový hit patří k filmové klasice a mnohým divákům se jistě vybaví závěrečná scéna s konstatováním, že „nikdo není dokonalý“. Podle filmové předlohy vznikla divadelní verze, broadwayský muzikál Sugar, který úspěšně obletěl celý svět – a podobně jako filmová předloha baví své diváky skvělými komickými scénami a výbornou muzikou. Pod Palmovkou jej inscenuje režisér a zároveň ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, který na otázku, na co se mohou diváci tentokrát těšit, odpovídá:
„Hlavně na senzační herce v úžasné, v mnohém nepřekonatelné historce plné skvělého humoru! Když se nakonec s podobnou matérií předstoupí před obecenstvo, vypadá vše lehce a snadno. Vězte však, že jsme intenzivně pracovali už více než měsíc před prázdninami. V komedii to musí fungovat jako v těch tzv. švýcarských hodinkách a aby tomu tak nakonec taky bylo, chce to spoustu jemné a přesné práce. A v hudebním divadle navíc – tanec a zpěv! Prostě hodně, hodně práce – i když krásné! A k tomu je třeba samozřejmě šikovná parta lidí. I když hodně mluvím o filmu, nikdy jsem s ním nechtěl soupeřit. Diváci uvidí něco sice velmi, velmi podobného, ovšem v zásadě zcela jiného. Film i divadlo mají totiž zcela jiné zákonitosti.“
Inscenace Stanislava Moši ozdobí nový překlad Jiřího Joska a celá řada osobností z úspěšného týmu MdB – výtvarníci Jaroslav Milfajt a Andrea Kučerová či choreograf Vladimír Kloubek. Hrají a zpívají: Ondřej Kavan/Jan Teplý, Radek Valenta j.h., Michaela Badinková j.h./Anna Schmidtmajerová j.h., Marcela Nohýnková, Rudolf Jelínek, René Přibil, Jiří Havel, Ivo Kubečka, Jan Konečný, Ivan Jiřík a další.

OSTRAVA
V Ostravě tentokrát vsadili na českou autorskou tvorbu. Hudební komedii Ztřeštěné námluvy napsal Vladimír Brázda, dirigent a skladatel, významná osobnost českého hudebně zábavného divadla, který zemřel 6. 8. 2001 ve věku 81 let. Působil jako korepetitor baletu a později také sbormistr opery v ostravském divadle, po roce 1945 se stal šéfdirigentem tamního operetního souboru. V této funkci působil až do roku 1988. Ještě v roce 1994 nastudoval se souborem Veselou vdovu, svůj poslední titul. Před veřejnost předstoupil Brázda, milovník a znalec zejména vídeňské operety, naposled v roce 2000 s taktovkou v ruce při koncertě ke svým osmdesátinám. Během působení v Ostravě dával prostor i muzikálové tvorbě a podílel se na vzniku původních českých hudebních komedií. Sám složil několik operet, z nichž nejvíce byly hrány jeho Ztřeštěné námluvy a Vysněná (s písňovými texty Jaroslava Seiferta).
A právě k Ztřeštěným námluvám se nyní ostravská opereta vrací. Renesanční romance plná lásky, poezie a humoru je podložena lehkým a vtipným šumivým veršem vynikajícího básníka Jaroslava Seiferta a vznikla přepracováním činoherní veselohry Úsměvy a kordy. Hra s pestrým sledem postav a charakterů, mladých šlechtických studentů – nerozvážných, horkokrevných fanfarónů, zamilovaných dívek cudných i kurážných, kyselých a komických magistrů, chytrých sluhů, bodrých otců a moudrých tet v rychlém sledu a spádu scén, zápletek a situací, které přímo volají po verši, zpěvu a hudbě.
V NDM Ztřeštěné námluvy režíruje Dagmar Hlubková na scéně Jiřího Školoudíka a v kostýmech Veroniky Babrajové-Hindleové, hudební partitury svého předchůdce Vladimíra Brázdy se ujal dirigent Karel Mládek.

Foto:
1) Divadlo pod Palmovkou – Sugar
2) Pavel Křivánek, DJKT Plzeň – Sliby chyby
3) Divadlo pod Palmovkou – Sugar
4) NDM Ostrava – Ztřeštěné námluvy, divadelní plakát