Letošní sváteční televizní nabídka bezesporu potěší i příznivce muzikálů. Televizní stanice totiž zařadily do programu nejen filmové verze muzikálů Rent, Mary Poppins či Noc na Karlštejně, ale také další tituly, podle nichž znamenité muzikály vznikly (Čarodějky z Eastwicku, Billy Elliot a Mrazík). Třešničkou na dortu budou jistě i tanečně – hudebně akrobatická vystoupení „nového cirkusu“ Cirque de Soleil nebo dokument Olgy Špátové o inscenaci Dobře placené procházky z pražského Národního divadla.

RENT, ČT 2, NEDĚLE 26. PROSINCE OD 20:00
Muzikál Rent napsal formou rockové opery hudební skladatel Jonathan Larson jakožto moderní parafrázi na slavnou operu La boheme italského veristy Giacoma Pucciniho. Zatímco Pucciniho hrdinka Mimi umírá na tuberkulosu, Rent (česky Nájemné) vypráví o skupině newyorských umělců, kteří se snaží vyrovnat s nemocí AIDS. Dílo získalo vedle dalších ocenění cenu Tony za nejlepší muzikál i Pulitzerovu cenu a zároveň se stalo jedním z prvních broadwayských představení, které představuje homosexuální a bisexuální postavy. Obsazení navíc bylo neobvykle etnicky rozličné. Rent přivedl kontroverzní témata do konzervativního divadelního prostředí a pomohl zvýšit popularitu muzikálového žánru mezi mladými generacemi. Premiéra jevištní verze se uskutečnila v New Yorku 26. února 1996 a 29. dubna 1996 se Rent definitivně přestěhoval do broadwayského Nederlander Theatre. Postupně se zařadil mezi nejúspěšnější muzikály na Broadwayi a s více než 4300 představeními se stal sedmým nejdéle běžícím divadelním představením. V roce 2005 bylo uvedeno filmové zpracování tohoto muzikálu. Dějová linie byla mírně upravena a některé písně byly změněny do mluvených dialogů. V hlavních rolích se představila většina členů původního divadelního obsazení. Nabídku nepřijaly pouze Daphne Rubin-Vega (původní představitelka Mimi), která byla v té době v pokročilé fázi těhotenství, a Fredi Walker (původní představitelka Joanne), která se považovala už za příliš starou pro svou roli. Jejich místa ve filmu nahradily Rosario Dawson jako Mimi a Tracie Thoms jako Joanne.
V Čechách se divadelní verze muzikálu zatím nehrála.

MARY POPPINS, ČT 2, ÚTERÝ 28. PROSINCE OD 20:00
Mary Poppins je americký pohádkově romantický filmový muzikál společnosti Walta Disneye v režii Roberta Stevensona z roku 1964 s Julií Andrewsovou a Dickem Van Dykem v hlavních rolích. Příběh se odehrává v roce 1910 v Londýně. Pan Banks je bankovní úředník, paní Banksová se angažuje v hnutí sufražetek. Svým dvěma dětem se věnují málo, mají na to guvernatnku. Děti však nejsou se svými vychovatelkami spokojeny, zlobí a lezou jim na nervy, takže guvernantky se často střídají. Jednou obě děti sepíší své požadavky na pro ně správnou vychovatelku na papír, ale rozezlený pan Banks jejich smyšlenky zamítne, inzerát roztrhá na kousky a ty pak zahodí do domácího krbu. Kouzelný vítr však útržky dětského dopisu odnese pryč a druhý den ráno na prahu Banksova domu stojí kouzelná chůva Mary Poppinsová (Julie Andrewsová) s původním dětským dopisem v ruce.
Na první pohled se Mary Poppinsová od ostatních guvernantek ničím neodlišuje, je přísná a působí velmi upjatým a nesmlouvavým dojmem. Nicméně jedná se o kouzelnou osobu plnou humoru a fantazie, která umí zcela nemožné věci. Obě děti s ní a s potulným muzikantem a kominíkem Bertem (Dick Van Dyke) během několika dní zažijí několik zcela nereálných dobrodružství. Kouzelná bytost Mary Poppins vnese do domu fantazii a od dětí odejde až v okamžiku, kdy oba rodiče konečně pochopí, že se musí svým dětem mnohem více věnovat.
Po mnoha letech se dílo dočkalo i skvělé jevištní adaptace, jíž nyní uvádí Městské divadlo v Brně.

NOC NA KARLŠTEJNĚ, NOVA, ÚTERÝ 28. PROSINCE OD 20:00
Kdo z českých diváků by neznal legendární Noc na Karlštejně hudebního skladatele Karla Svobody se spoustou známých evergreenů! Původní stejnojmennou hru napsal Jaroslav Vrchlický v roce 1883 ve věku 29 let. Ač mlád, dovedl velmi dobře pochopit vztah staršího krále Karla IV. k mladičké manželce. Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek. Režisér Zdeněk Podskalský natočil na začátku sedmdesátých let roztomilou hudební komedii, čerpající z této původní hry. K obrovskému úspěchu tohoto filmu přispělo hvězdné obsazení a krásné melodie tehdy začínajícího skladatele Karla Svobody, které se samy o sobě staly často hranými hity. Následně vznikla divadelní adaptace muzikálu, do které k původním písním připsal Karel Svoboda další tři.
Film i muzikál lze bez přehánění označit za „kultovní“.
Divadelní verzi momentálně uvádí Hudební divadlo Karlín.

Foto: Oficiální snímky a plakáty filmových společností