Slovácké divadlo v Uherském Hradišti do muzikálové žánru míří často a rádo. V minulosti zde inscenátoři uvedli například Sugar, Šakalí léta, Pokrevní bratry, My Fair Lady, Žebráckou operu, Donaha! či autorské muzikály Carmen a Adéla ještě nevečeřela. V závěru letošního roku pak uherskohradišťská scéna nastudovala v režii Radka Balaše muzikálový evergreen Cikáni jdou do nebe.

Dnes už legendární stejnojmenný film, s originálním názvem Tabor uchodiť v něbo, byl natočen v roce 1977 sovětskou společností Mosfilm. Autory byli dva Moldavané: Hudbu složil Jevgenij Doga, scénář napsal Emil Lotjanu, který film zároveň režíroval. Jako předloha oběma tvůrcům posloužily romantické povídky Maxima Gorkého. Příběh o lásce krásné Rady a udatného zloděje koní Lujku Zobara obohatili o řadu postav a zasadili jej do historicky a etnograficky konkrétního prostředí kočujících Romů na přelomu 19. a 20. století. Použitý cikánský folklór dodal filmu autenticitu, které dosud nebylo v žádné podobné látce dosaženo. Také hudba a texty písní vycházely z tradičních romských a ruských postupů. Nepominutelnou kvalitu filmu dodala i účast moskevského romského divadla Romen a velmi působivá výtvarná složka. Některé písně, zejména Andro verdan drukos nane (Na voze), záhy zlidověly jak mezi Romy, tak mezi většinovou populací.

První divadelní adaptaci u nás provedlo Hudební divadlo v Karlíně s texty Jindřicha Jandy a doplněnou hudbou od Milivoje Uzelace v roce 1980. Jejich verzi pak přebírala a dále modifikovala další divadla u nás i na Slovensku. V roce 1995 kupříkladu Cikány uvedlo profesionální romské divadlo Romathen z Košic, v roce 2001 pak Divadlo J.K.Tyla v Plzni v inscenační úpravě Romana Meluzína.

Slovácké divadlo opět oslovilo zkušeného Radka Balaše, o kterém kritika píše, že s uherskohradišťským souborem vytváří téměř dokonalé spojení. Nemyslí si to jen recenzenti, ale hlavně diváci, kteří i pět let od premiéry dokáží zaplnit hlediště Slováckého divadla do posledního místa. Důkazem jsou Balašovy předchozí muzikály Donaha!, které divadlu vyneslo Cenu Thálie, ale i úspěšná parodie Adéla ještě nevečeřela. „Přemýšleli jsme, jak zakončit letošní divadelní rok a volba padla na muzikál, který je v každém divadle, kde po něm sáhnou, mimořádně úspěšný. Je to odměna našim divákům za přízeň a věříme, že se nechají tou obrovskou energií, která na ně půjde z jeviště rádi okouzlit,” přeje si herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

Režisér moc dobře věděl, s kým spojit své síly, aby dostál své pověsti vyhlášeného muzikálového tvůrce. „Hudební nastudování bylo svěřeno dvěma výjimečným umělcům. Idě Kelarové, specialistce na romskou hudbu a kulturu a hudebnímu skladateli Petru Maláskovi, který je také výtečný klavírista. Jeho podíl na Cikánech je mimořádný,” říká dvorní uherskohradišťský muzikálový režisér Radek Balaš a připomíná, že hudební nástroje rozezněla světoznámá cikánská kapela Kale.
Hlavní role vytvářejí Petr Čagánek a Pavlína Vašková. „Skladby zpíváme v romštině. Jsou o životě, o smrti, o hledání, o štěstí, o vytrácení se i o lásce. Ale nejde o to rozumět romským textům. Hudba je natolik emotivní, že hned každý pochopí, o čem se zpívá. O některých věcech prostě není třeba mluvit. Stačí vnímat,” myslí si Petr Čagánek.

Už během premiéry se ukázalo, že i tentokrát měla uherskohradišťská dramaturgie šťastnou ruku. Divadlo bylo obsazeno do posledního místa a publikum herce odměňovalo aplausy na otevřené scéně. Divoká hudební čísla střídaly tklivé balady a herci opět dokazovali, že jsou v mimořádné kondici. Po skončení představení publikum odměnilo herce a inscenátory několikaminutovým standing ovation.

Jevgenij Doga – Emil Lotjanu: CIKÁNI JDOU DO NEBE

Divadelní adaptace: Jindřich Janda
Režie a choreografie: Radek Balaš
Scéna: Jozef Ciller
Kostýmy: Jolana Schofield Izbická
Hudební aranžmá: Ida Kelarová, Desiderius Dužda, Petr Malásek
Hudební nastudování: Roman Horváth, Desiderius Dužda
Vokální nastudování, sbormistr: Jana B. Trčková
Dramaturgie: Hana Hložková j.h.

Osoby a obsazení:

Lujko Zobar, zloděj koní: Petr Čagánek
Otec Zobar, staršina: Vladimír Doskočil
Rada: Pavlína Vašková
Danilo, otec Rady: Pavel Majkus
Buča: Tomáš Šulaj
Aralambi: Jan Horák
Talimon: David Vaculík
Gunár: Jiří Hejcman
Bubulja: Tadeáš Horehleď / Michal Kotačka
Antal Siládi, poručík: Martin Vrtáček
Schwob: Pavel Hromádka
Izergil, vědma: Jaroslava Tihelková
Juliška, Zobarova milenka: Klára Vojtková
Rusalinda, Zobarova sestra: Andrea Nakládalová
a další

Foto: SDUH

.