Na scéně pražského Divadla Na Prádle se dnes uskuteční česká premiéra světoznámého muzikálu Rent (v překladu Nájemné), který je volnou adaptací slavné Pucciniho opery La bohème. Z pařížské Latinské čtvrti roku 1830 se ovšem přesouváme do současného New Yorku, kde skupina mladých umělců zákonitě nebojuje s tuberkulosou, ale s prokletím dnešních dnů, které má název AIDS… Autor rockové opery Rent Jonathan Larson do příběhu promítl autobiografické prvky a premiéry se bohužel nedožil, když zemřel v den generální zkoušky na disekci aorty.

Muzikál byl poprvé předveden v roce 1994 v New York Theatre Workshop. Premiéra se konala 26. února 1996 v New Yorku a 29. dubna téhož roku se představení přestěhovalo do broadwayského Nederlander Theatre. Postupně se zařadil Rent mezi úspěšné tituly na Broadwayi s příznivými kritikami a silnou diváckou odezvou. S 5123 představeními se stal devátým nejdéle běžícím divadelním představením na Broadwayi. Poslední představení původní produkce se konalo 7. září 2008.

Rent vyhrál vedle dalších ocenění také prestižní divadelní cenu Tony za nejlepší muzikál a Pulitzerovu cenu. Stal se jedním z prvních broadwayských představení, které představuje homosexuální a bisexuální postavy. Obsazení navíc bylo neobvykle etnicky rozličné. Rent přinesl kontroverzní témata do konzervativního prostředí divadel a pomohl zvýšit popularitu divadelních muzikálů mezi mladými generacemi. Dramaturgicky a námětově úspěšně navázal na linii sociálních muzikálů, jako je West Side Story nebo Probuzení jara.

Zatím nejblíž mohli diváci Rent vidět ve slovenské Bratislavě. V Praze jej nastudoval režisér Steve Josephson, který zde pracoval už na muzikálech Sweeney Todd a Klíč králů. Počítá se prozatím se šesticí představení v termínu od 8. do 17. srpna a hrát se bude v anglickém jazyce s českými titulky. Pro příští rok je ve hře i česká verze. V hlavních rolích se divákům představí řada talentovaných herců a zpěváků – například Michaela Nosková, Ondřej Izdný, Markéta Procházková, Tereza Martinková, Jan Kopečný a řada dalších.

Jonathan Larson : RENT

Režie: Steve Josephson
Choreografie: Tod A. Kubo
Hudební příprava: Aleš Háva
Vokální nastudování: Ondřej Izdný
Kostýmy: Laco Hudec

V hlavních rolích:

MARK COHEN: Ondřej Izdný / Tomáš Vaněk
ROGER DAVIS: Roman Tomeš / Michael Kluch
MIMI MARQUEZ: Markéta Procházková / Michaela Doubravová
TOM COLLINS: Martin Šemík / Oldřich Smysl
MAUREEN JOHNSON: Michaela Nosková / Barbara Chybová
JOANNE JEFFERSON: Tereza Martinková / Michaela Nosková
ANGEL DUMOTT SCHUNARD: Lukáš Pečenka / Oldřich Anton Vojta
BENJAMIN COFFIN III: Jan Kopečný / Milan Malinovsky

Premiéra 8. srpna 2013 v Divadle Na Prádle

Ilustrační foto: Produkce muzikálu Rent