Loni v létě se českému publiku poprvé představil světoznámý muzikál RENT na poněkud skromné scéně pražského Divadla Na Prádle v režii Američana Steva Josephsona, který už v naší metropoli spolupracoval na muzikálech Sweeney Todd a Klíč králů. Rent se hrál v anglickém originále s českými titulky, produkce do budoucna uvažovala i o českém přebásnění. Nyní se v lehce pozměněném obsazení inscenace přestěhuje do tradičnějšího muzikálového místa, do Divadla Kalich. Do poloviny letošního roku je naplánováno zatím osm představení, opět v angličtině. Producentské úlohy se ujala tentokrát Mirjam Landa. Ta k inscenaci říká:

“Už před nabídkou Steva Josephsona jsem samozřejmě o Rentu slyšela, ale nevybavila jsem si z něj žádnou písničku. Až když jsem si pustila album, s velkým překvapením jsem zjistila, že několik písniček znám, aniž bych tušila, že jsou právě z tohoto muzikálu. Zásadní je ovšem příběh, který má obrovskou sílu,” říká Mirjam Landa.

Rent (v překladu Nájemné), který je volnou adaptací slavné Pucciniho opery La bohème. Z pařížské Latinské čtvrti roku 1830 se ovšem přesouváme do současného New Yorku, kde skupina mladých umělců zákonitě nebojuje s tuberkulosou, ale s prokletím dnešních dnů, a HIV pozitivitou a nemocí AIDS. Muzikál byl poprvé předveden v roce 1994 v New York Theatre Workshop. Premiéra se konala 26. února 1996 v New Yorku a 29. dubna téhož roku se představení přestěhovalo do broadwayského Nederlander Theatre. Postupně se zařadil Rent mezi úspěšné tituly na Broadwayi s příznivými kritikami a silnou diváckou odezvou. S 5123 představeními se stal devátým nejdéle běžícím divadelním představením na Broadwayi. Získal cenu Tony za nejlepší muzikál a Pulitzerovu cenu.

Jonathan Larson: RENT

Režie: Steve Josephson
Hudební nastudování: Aleš Háva
Choreografie: Tod A. Kubo
Kostýmy: Laco Hudec

Osoby a obsazení:

Mark Cohen: Tomáš Vaněk / Jay DeYonker
Roger David: Roman Tomeš / Michael Kluch
Mimi Marquez: Markéta Procházková / Michaela Doubravová
Tom Collins: Zbyněk Fric / Oldřich Smysl / Martin Šemík
Angel: Lukáš Pečenka / Laco Hudec / Oldřich Anton Vojta
Maureen Johnson: Barbara Chybová / Kateřina Nováková
Joanne Jefferson: Lucie Bakešová / Vendula Příhodová
Benjamin Coffin III: Milan Malinovsky / Josef Guruncz
a company

Představení v Divadle Kalich 15. a 16. března, 19. a 20. dubna, 10. a 11. května, 22. a 23. června 2014.