Vedle nejrůznějších a stále oblíbenějších talentových TV soutěží se čas od času studentům pěveckých škol, mladým umělcům bez angažmá či talentovaným amaterům otevírá příležitost předvést své umění také na některé z našich divadelních scén. Letošní jaro nabídne milovníkům zpěvu hned dvě takové akce.

První se uskuteční na scéně Janáčkova divadla v Brně v rámci Evropského dne opery 9. května tohoto roku. Zatímco v minulosti Národní divadlo Brno pořádalo v rámci této události např. grafiti na téma opery před Janáčkovým divadle nebo exkluzivní módní show, v níž účinkovali i solisté Janáčkovy opery NDB, letos to bude soutěž OPERA STAR – určená všem talentům, u nichž momentálně zpěv nebo výuka zpěvu není hlavním zdrojem příjmů.

Soutěž bude probíhat ve třech kolech, v prvním kole pořídí zájemci videa svých výkonů, která budou zveřejněna na internetu, semifinále proběhne v Janáčkově divadle v Brně neveřejně za účasti poroty. Finálová show pro veřejnost se uskuteční v Janáčkově divadle 12. 5. 2012 za účasti známých osobností opery a showbusinessu.
Výkony soutěžících bude hodnotit porota, ve které zasednou prof. Eva Blahová – umělecká šéfka Janáčkovy opery a světově renomovaná pedagožka operního zpěvu, tenorista Aleš Briscein jako hvězda evropské operní scény, dále zástupce partnera SNIP CO, a konečně za zástupce showbussinesu Leona Machálková a Marián Vojtko! Vítězovi soutěže OPERA STAR bude nabídnuta spolupráce s Janáčkovou operou Národního divadla Brno. Finalisté a také vylosovaní účastníci hlasování získají atraktivní věcné ceny. Svého vítěze vybere také veřejnost v rámci hlasování.
Další informace najdete na www.ndbrno.cz/opera/operastar nebo vám je podá Mgr. Jana Janulíková na tel.: +420 542158340. Přihlášky je nutno zaslat do 15. dubna.

Akce OPERA STAR si klade za cíl podpořit zájem o operní umění a motivovat operní talenty z řad široké veřejnosti a zejména mládeže k vlastním interpretačním aktivitám a umožnit jim veřejnou prezentaci jejich talentu.

K tradičním akcím pak patří Burza mladých zpěváků, kterou pořádá Jednota hudebního divadla ve spolupráci se Státní operou Praha. Burza mladých zpěváků poskytuje každoročně příležitost studentům a absolventům uměleckých škol předzpívat zástupcům divadel, uměleckých agentur i kritické a teoretické obci.
Pravidelně na Burzu přijíždí předzpívat přes padesát interpretů, převážně z České republiky, ze Slovenska, ale vždy i několik z dalších zemí (nejvíce z bývalého Sovětského svazu a Polska, ale také např. z Makedonie, Bulharska, dokonce z Japonska).
V auditoriu zasedají přední představitelé operních a operetních souborů – při každém ročníku dojde k několika konkrétním nabídkám hostování či přímo angažmá.
Letos se zmíněná Burza koná na scéně Státní opery v Praze v pondělí 16.dubna od devíti hodin.

Ilustrační foto: Archiv redakce