Hudební divadlo Karlín na dnešní dopoledne svolalo tiskovou konferenci, na které oficiálně oznámilo dlouho očekávanou událost muzikálové Prahy pro příští sezonu: 4. a 5. října 2012 se v HdK uskuteční české premiéry světového muzikálu Eltona Johna a Tima Rice AIDA. V hlavních ženských rolích Aidy a princezny Amneris vystoupí zpěvačky Dasha a Lucie Bílá. Zatímco Bílá bude zpívat Amneris jako jediná, pro Dashu vzejde alternace z konkurzů, které již proběhly, ale jejich výsledky, stejně jako obsazení dalších čtyř sólových rolí, produkce sdělí až po schválení v Londýně a podepsání smluv.

Muzikál AIDA měl premiéru v Palace Theatre na Broadwayi v březnu 2000 a hrál se čtyři a půl roku (1.852 představení a 30 previews), čímž se zařadil mezi jeden z nejdéle hraných muzikálů na Broadwayi. Příběh je inspirován slavnou stejnojmennou operou, kterou napsal Giuseppe Verdi v roce 1871 pro slavnost k otevření Suezského kanálu na libreto Antonia Ghislanzoniho (spoluautorem scénáře je pak August Mariette Bey). Muzikál získal čtyři ceny Tony Awards, včetně Tony za nejlepší hudbu k muzikálu, Brodway cast recording CD následně získalo cenu Grammy jako nejlepší muzikálové album roku. Hudba Eltona Johna je stylově eklektická. Najdeme v ní moderní reggae, Motown i gospel. Zastoupen je samozřejmě typický Eltonův pop a vystopujeme v ní i silný vliv africké hudby. Velkým příslibem pro muzikálové fanoušky je skutečnost, že Hudební divadlo Karlín spolu s EMI Music uvažují o vydání českého alba muzikálu.

Na novou roli se velmi těší i mnohonásobná Česká slavice Lucie Bílá:
“Aida je nádherný muzikál, který mě hned při čtení textů rozbrečel. Můj řidič se mi smál, když mne viděl fňukat nad scénářem a divil se, že čtu nový muzikál… Ale opravdu je to dojemné. V díle jsou dvě nádherné ženské role – a já prý jsem předurčená k tomu být Aida. Sama jako producent bych řekla ‘ano, Lucie Bílá je Aida’. Ale zpěvačka ve mně říká, že se mi tam víc líbí ta druhá role, protože je jiná, než je Carmen, Johanka nebo Aida. A já z Carmen odcházím proto, že si chci zahrát něco jiného. Proto nebudu v muzikálu Aidou, ale princeznou Amneris, která má nejen jiný kostým, ale také jinou povahu i jiný jevištní vývoj. Moje volba pochází od srdce a titulní úlohu tentokrát bude hrát moje úžasná kolegyně Dasha, které jsem léta na jevišti přebírala jako Carmen chlapa a teď bude v novém muzikálu přebírat muže ona mně,” vyznává své pocity Lucie Bílá.

Zároveň na tiskové konferenci Bílá vysvětlila, proč se s karlínským jevištěm 9. června tohoto roku rozloučí legendární muzikál Carmen, který tu měl v říjnu 2008 světovou premiéru:
“Pro mě Carmen bude znamenat navždy naprosto osudovou záležitost, miluju na ní každé slovo, které jsem zpívala. Nikdy předtím jsem nehrála v ničem větším, i když třeba na první Bídníky v roce 1992 také nikdy nezapomenu. V karlínském divadle se cítím nádherně, až tady jsem pochopila, co to znamená, když se řekne, že malá ryba v malém akvárku nevyroste… Ale asi před půlrokem jsem se rozhodla z Carmen odejít, přestože je představení stále vyprodané. Podle mě je důležité, abych poté, co dám nějaké roli celé srdce a veškerou síla, šla objevovat dál. Carmen hrajeme přes tři roky a já jsem si jistá, že končím v pravý čas, že už bych této postavě, jakkoli je krásná, nepřinesla nic nového. O to víc si vážím, že produkce i kolegové beze mě muzikál nechtějí, takže budeme mít letos v červnu derniéru,” sdělila o své osudové roli pro náš magazín Lucie Bílá.

Tvůrčí tým muzikálu AIDA v Hudebním divadle Karlín:

Překlad a české texty: Adam Novák
Režie: Gabriel Barre
Kostýmy a scéna: Michaela Hořejší
Choreografie: Ivanka Hannichová
Hudební nastudování: Martin Kumžák

PREMIÉRA V HUDEBNÍM DIVADLE KARLÍN 4. ŘÍJNA 2012

Foto:
1, 2, 3) Vítězslav Sladký
4) Oficiální plakát HdK