Napomádované vlasy, monstrozní Cadillacy, hamburgery, tanec a hlavně rockenroll – to byly typické znaky Ameriky konce 50. a hlavně 60. let minulého století. Tak nám alespoň život americké mládeže popisuje světoznámý muzikál Grease, který pod názvem Pomáda uvede už v září tohoto roku pražské Divadlo Kalich. Poprvé se zmíněný muzikál hrál v české metropoli v Pyramidě na holešovickém výstavišti v roce 2001.

První impulz k napsání muzikálu Grease přišel v roce 1970 od textaře Jima Jacobse. Pro svůj nápad získal dalšího spoluautora, svého kamaráda a hudebního skladatele Warrena Caseyho. Když zhruba po roce napsali Pomádu, absolutně netušili, že se stane jedním z nejúspěšnějších amerických muzikálů. Také jejich cesta nevedla přímo na Broadway, kde by se jim nejspíš producenti vysmáli: Své dílo uvedli s amaterskými zpěváky v zapadlém divadelním sálku pro 120 lidí kdesi v Chicagu s úmyslem jediného představení. Diváci si však vyžádali další reprízy. Postupně se rozšiřoval děj i počet postav. Téměř přesně po roce už dílo zamířilo na vysněnou Broadway, kde mělo oficiální světovou premiéru 14. února 1972 v divadle Eden. Inscenace získala sedm cen Tonny a v roce 1979 překonala rekord nejdéle uváděného muzikálu bez přestávky na Broadwayi. Podobný úspěch sklidila i v Londýně a na dalších jevištích světa. Poslední londýnské nastudování na West Endu z roku 2008 patří rovněž k velmi úspěšným produkcím. Celosvětovou popularitu a nesmrtelnost pak Grease zajistil hudební film režiséra Randala Kleisera z roku 1978 s Johnem Travoltou a Olivií Newton-Johnovou v hlavních rolích.

Děj nás zavádí do střední školy Rydell v padesátých letech. Danny Zucco, žák posledního ročníku, se po prázdninách opět setkává se svými kamarády. Ohromí je líčením svého milostného dobrodružství u moře. Mezi dívkami se objevuje nová žákyně Sandy. I ona se pochlubí svým prázdninovým setkáním s fantastickým chlapcem, s nímž prožila krásný milostný románek. Když se “letní milenci” náhle setkají na Rydellu tváří v tvář, téměř ztratí dech. Jenomže láska v novém prostředí školy a spousty kamarádů má úplně jiná pravidla než na osamělé mořské pláži…

Divadlo Kalich má právě za sebou náročné konkurzy na sólové role v Pomádě, kterou uvede v premiéře 6. září 2012 a připojí se tak k oslavám čtyřicátých narozenin tohoto legendárního titulu. Company se bude vybírat v půlce května. O deset rolí svádělo třídenní boj v kategoriích tanec, zpěv, herectví rekordních 400 účastníků konkurzu. Atraktivní je muzikálová klasika ovšem i pro diváky. Divadlo Kalich ještě ani nespustilo reklamní kampaň a předprodeje se už blíží k 10 tisícům prodaných nebo rezervovaných vstupenek. Tato čísla jen potvrzují, že do Prahy se vrací skutečná legenda. Naplánováno je 100 exkluzivních představení. Režie se ujímá respektovaný choreograf a režisér Ján Ďurovčík, který už v Čechách i na Slovensku inscenoval celou řadu úspěšných muzikálů, v Divadle Kalich pak Robina Hooda a Osmý světadíl.

Tiskový mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka se zeptal producenta Michala Kocourka, proč se poprvé v bezmála třináctileté historii Kalichu poprvé rozhodl pro zahraniční licencovaný titul:

“Některé z původních muzikálových titulů Divadla Kalich se velmi výrazně prosadily v zahraničí, a tak není divu, že po 13 letech fungování divadla máme zájem zkusit také opačný úkol a přivést na naše jeviště světový muzikál,” vysvětluje Michal Kocourek a dodává: “Pomáda nám vyšla jako ideální volba s ohledem na aktuální náladu diváků, jejich chuť se na představení především bavit a také s ohledem na strukturu současné muzikálové nabídky v Praze, v níž takový titul chybí. Velkou roli samozřejmě sehrál fakt, že jsem věděl, že mám v Jánu Ďurovčíkovi ideálního choreografa i režiséra, jenž nastuduje tak náročnou taneční show na úrovni plně srovnatelné s dalšími světovými produkcemi. A letošní čtyřicetiny Pomády plus pětatřicet let od filmové premiéry, které si připomeneme příští rok, byly atraktivní třešničkou na dortu.“

Foto: Richard Kocourek (snímky z castingů laskavě poskytlo Divadlo Kalich)