Nejúspěšnější inscenace v historii plzeňského baletu se 9. září vrátí na scénu. Taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí, který Divadlo J. K. Tyla uvedlo ve světové premiéře roku 2000, oslavil triumfálně deset let a 150 představení předloni v červnu. Přes přetrvávající zájem diváků derniéru předznamenalo totální opotřebení kostýmů a následně také těhotenství zpěvačky Radky Fišarové. Nyní se dílo choreografa Libora Vaculíka, skladatele Petra Maláska a textaře Václava Kopty vrací v obnovené podobě opět s Radkou Fišarovou v pěveckém partu titulní role. Taneční part Edith byl po celé desetiletí v plzeňském Komorním divadle spojen se jmény Zuzany Hradilové a Petry Tolašové, z nichž první je do role slavné francouzské šansoniérky Edith Piaf obsazena znovu.

Když měl 27. května roku 2000 v Plzni premiéru nový taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí, nikdo ještě netušil, že se právě zrodilo nejúspěšnější taneční představení Divadla J.K. Tyla všech dob. Dílo se hrálo nepřetržitě před vyprodaným hledištěm přes deset let a plzeňský balet s ním vystupoval na mnoha dalších místech, zejména v Karlových Varech, Teplicích, Táboře a v Jablonci nad Nisou. Nemenší úspěch sklidilo i turné po nizozemských městech. Z Plzně se Edith dále rozlétla také do Prahy, Brna či Olomouce. Nejúspěšnější však byla stále doma – na jevišti plzeňského Komorního divadla, kde představení mělo světovou premiéru.

Osudy slavné francouzské šansoniérky převedl do jevištní podoby přední český choreograf Libor Vaculík, autor libreta i režisér inscenace. Inscenace mapuje životní cestu Edith Piaf od prvních písniček v pařížských ulicích přes slavné kabarety až po triumfální vystoupení v Olympii. Od tuláckého dětství přes bouřlivé mládí po zralý věk ve světě show-businessu, zachycuje její osudové lásky i souboj s alkoholem, drogami a zákeřnou nemocí, které nakonec předčasně podlehla. Vzlety a pády Edith Piaf se staly impulzem k hledání nové formy vyjádření. Vznikl tak “taneční muzikál” – divadelní forma v českém divadle nová a unikátní. V inscenaci zaznívají nejslavnější a nejkrásnější šansony Edith Piaf ve strhujícím podání Radky Fišarové, ale také původní hudba Petra Maláska s texty Václava Kopty. Úlohy Vypravěče se neméně úspěšně ujal Ondřej Izdný a tanečních rolí celý baletní soubor DJKT.

Editka se zkrátka stala v Plzni hitem, na který se nezapomíná a na obnovenou premiéru, na níž se už v sobotu můžete vypravit, se těší jak její věrní diváci, tak představitelé hlavních rolí i celá baletní company.

Foto:
1) DJKT Plzeň – plakát k inscenaci
2, 3) Josef Hrubý – slavnostní 150. repríza v roce 2010