Ostravané se mají v příští divadelní sezoně nač těšit – Národní divadlo moravskoslezské představilo dramaturgii nové divadelní sezony 2012/13, ve které uvede celkem sedmnáct premiér: Dva muzikály, dvě klasické operety, čtyři opery, sedm činoher a dva balety. Kromě námi sledovaných žánrů muzikálu a operety nás potěšil také pokračující odvážný výběr operních titulů.

OPERETA / MUZIKÁL

JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ
(Tim Rice – Andrew Lloyd Webber)
Premiéry 4. a 6. října 2012

ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA (Emmerich Kálmán)
Premiéry 17. a 19. ledna 2013

FANTOM LONDÝNA
(Radim Smetana – Lumír Olšovský – Pavel Bár – Michael Prostějovský)
Premiéry 16. a 18. května 2013

OPERA

LA WALLY (Alfredo Catalani)
Premiéry 20. a 22. září 2012

KÁŤA KABANOVÁ (Leoš Janáček)
Premiéry 15. a 17. listopadu 2012

NOC V BENÁTKÁCH (Johann Strauss ml.)
Premiéry 20. a 22. prosince 2012

LOHENGRIN (Richard Wagner)
Premiéry 7. a 9. března 2013

ANNA BOLENA (Gaetano Donizetti)
Premiéry 6. a 8. června 2013

ČINOHRA

JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA (Oscar Wilde)
Premiéra 18. října 2012

SAJNS FIKŠN (Marian Palla)
Premiéra 22. listopadu 2012

SLOŽ MĚ NĚŽNĚ (Billy Roche)
Česká premiéra 30. ledna 2013

SMRTIHLAV (Martin Walser)
Premiéra 31. ledna 2013

TRABLE S HARRYM
(John M. Hayes, Jack Trevor Story, Alfred Hitchcock, Marek Pivovar)
Premiéra 4. dubna 2013

SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ (William Shakespeare)
Premiéra 11. dubna 2013

TRISTAN A ISOLDA (Joseph Bédier – Janusz Klimsza)
Premiéra 13. června 2013

Soubor muzikálu a operety přichystá v příští sezoně vyváženou nabídku světového muzikálu, klasické operety a původního autorského muzikálu, kterou rozšiřuje ještě o další velkou operetu dalším dílem operní soubor. Novou sezonu otevře výpravná muzikálová show Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, následovaná Čardášovou princeznou, jednou z nejhranějších operet vůbec, aby v závěru sezony zazněl nový muzikál na motivy příběhu Jacka Rozparovače Fantom Londýna. Ostravská opera pak přispěje s další perlou světového operetního odkazu, s Nocí v Benátkách.

JOSEF A JEHO ÚŽASNÝ PESTROBAREVNÝ PLÁŠŤ

Biblický komediálně laděný muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť se stal prvním úspěšným titulem legendární autorské dvojice Andrew Lloyd Webber – Tim Rice. Tehdy devatenáctiletý Webber jej napsal původně jako dvacetiminutové dílo na objednávku jedné londýnské školy k ukončení semestru. Mělo však takový úspěch, že jej autoři záhy rozšířili na celovečerní muzikál a ve své premiéře uvedli v Londýně roku 1972. Během dalších let pak z této revue vznikl nejhranější britský muzikál v historii. Režie se v Ostravě ujme Gabriela Petráková, hudebního nastudování Jakub Žídek, hrát se bude v českém přebásnění Michaela Prostějovského.

ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA

Do lákavého prostředí budapešťského Orfea nás zavádí nejznámější opereta Emmericha Kálmána Čardášová princezna. Tu ve světové premiéře uvedl Johann Strauß-Theater 17. listopadu 1915 a reakce publika byly nadšené – dílo se hrálo jako jediný program rok a půl, přičemž celkový počet repríz se zastavil až na čísle 533! Odtud se opereta hned v následujících letech rozletěla do celého světa, například v Praze byla uvedena na scéně Nového německého divadla už tři měsíce po světové premiéře. Příběh je vystaven klasicky operetně: Mladý vídeňský kníže Edwin se zamiluje do hvězdy budapešťského kabaretu Orfeum Sylvy Varescu. Ta ale právě odjíždí na turné do Spojených států a Edwin sám je povolán zpět ke svému pluku. Aby Edwin Sylvě v odjezdu zabránil, udělá okamžité rozhodnutí: nabídne Sylvě manželství a své rozhodnutí stvrdí ještě tentýž večer před notářem přímo v kabaretu. Současně ale přichází od jeho rodičů formální oznámení
Edwinových zásnub se sestřenicí Anastázií. To Sylvu zlomí a rozhodne se, že se Edwinovi pomstí…
Čardášová princezna se na ostravské jeviště vrací již pošesté, tentokrát v režii tandemu Gabriela Petráková – Lumír Olšovský a pod taktovkou Karola Kevického.

FANTOM LONDÝNA

Nový autorský muzikál Radima Smetany, Lumíra Olšovského, Michaela Prostějovského a Pavla Bára se vrací k mysteriózní postavě Jacka Rozparovače, o němž dodnes nevíme téměř nic. Ačkoliv záhadné vraždy kněžek lásky v londýnské čtvrti Whitechapel ohrozily jen velmi malou část Londýna, měly obrovský dopad na celou tehdejší společnost. Během desítek let se zrodila řada pověstí a legend, na jejichž základě vznikly úspěšné romány, filmy a nyní i zcela původní, tajuplný krimimuzikál, kde každá postava může být vrahem. Světovou premiéru nastuduje režisér Lumír Olšovský a dirigent Marek Prášil.

NOC V BENÁTKÁCH (nastuduje soubor opery NDM)

Noc v Benátkách Johanna Strausse ml. (1825 – 1899) patří po Netopýrovi a Cikánském baronovi k největším triumfům tohoto nekorunovaného krále valčíků. Premiéra se odehrála 3. října 1883 v Berlíně (Neues Friedrich Wilhelmstadisches Theater) a právě tato opereta je Straussovou jedinou, která měla premiéru mimo Vídeň. Autorem libreta je F. Zell a R. Genée, kteří se inspirovali příběhem J. Cormona. Děj zmíněné operety se odehrává v Benátkách 18. století během jediné karnevalové noci, v níž dojde k řadě milostných nedorozumění a záměn – to vše v exotickém prostředí vyšší společnosti, která se baví na proslaveném festivalu masek, veselí a neočekávaných situací.
Po úspěšné inscenaci Orfea v podsvětí se ostravská opera ujímá další světové operety ve stejném složení – režírovat bude Pavel Mikuláštík, dirigovat Jan Šrubař a o výpravu se postará legendární výtvarník Adolf Born.

Ilustrační foto: NDM Ostrava