První muzikálová premiéra v nové divadelní sezoně patří už tradičně pražskému Divadlu Kalich. To po řadě tuzemských titulů sáhlo tentokrát po látce světové a od 6. září bude uvádět slavný muzikál Pomáda (Grease) v režii Jána Ďurovčíka, překladu Adama Nováka a s písňovými texty Eduarda Krečmara.

Herecké obsazení Pomády vzešlo z náročných konkurzů, v nichž bojovalo o role rekordních 400 zájemců, dalších 100 o místa v company. Ve výsledném výběru producenta Michala Kocourka a režiséra Jána Ďurovčíka se sešli převážně absolventi či studenti konzervatoří nebo vysokých uměleckých škol: Mladé naděje se na jevišti potkají s herci, kteří si svými výkony již stačili vydobýt renomé u kritiky i porot odborných cen. Obsazení vévodí jména hereckých jistot muzikálových inscenací Divadla Kalich.

Nové nastudování slavného muzikálu představila produkce novinářům tento týden na press show, kde například producent Michal Kocourek uvedl:
“Mezi press show a slavnostní premiérou je ještě devět dní, což je v divadelním zákulisí relativně dlouhá doba, nicméně já už teď klepu na dřevo, že devět dní před premiérou můžu být klidný: je hotovo! Viděl jsem představení od začátku do konce ve všech alternacích a výsledek předčil má už tak vysoká očekávání. Zhodnotil se fakt, že celý realizační tým i všichni herci pochopili, o jak těžký titul se jedná, a šli do něho dokonale připravení a rovnou na sto deset procent.Teď samozřejmě nastává fáze pilování, čištění, herci se učí rozložit ve tříhodinové náročné show správně své síly, aby na premiéře bylo všechno stoprocentní.”

Jeho slova potvrdil i režisér a choreograf Ján Ďurovčík, který už v Kalichu nastudoval Robina Hooda a Osmý světadíl a nyní zavzpomínal na své první setkání s Pomádou:
“Z mé první inscenace Pomády, kterou jsem v Praze připravil před 12 lety, se nezachovala režijní kniha ani režijní video, a tak jsem si nyní mohl ověřit, jak snadné je oproti známému rčení vstoupit dvakrát do stejné řeky – respektive jak málo se člověk vlastně mění. Několikrát se mi totiž stalo, že jsem doma vystavěl obraz, následně jsem ho začal v divadle s herci aranžovat a najednou přišlo déjà vu: vždyť takhle to tenkrát bylo! Hned jsem si to šel ověřit ke Zbyňku Fricovi, který v první Pomádě hrál Dannyho. A ten mi moje podezření zpravidla potvrdil. Já měl přitom pocit, že mě daná věc napadla až teď. Stávalo se mi to, neboť jsem byl s první inscenací spokojený. Nechci tím ani zdaleka říct, že nyní vytváříme kopii tehdejší Pomády, jen musím konstatovat, že podvědomě pracuji stejným stylem. Asi to tak má být.”

Nahrávku pořídila živá kapela. “Mým hlavním úkolem bylo docílit věrného zvuku malé kapely, hrající jednoduché slaďáky, přes velkou kapelu s širokými sbory pro nabušené rock’n‘rolly až po veliký orchestr,” uvádí Miroslav Vydlák, který se postaral o hudební složku.

Divadlo Kalich uvede 100 exkluzivních představení v rámci oslav 40. výročí od prvního uvedení Pomády. V roli Anděla strážného obvykle vystupují nejrůznější atraktivní hosté, a pražské nastudování se k tomuto modelu připojuje. Prvními Anděly pak budou Kamil Střihavka a Pavel Vítek.

Osoby a obsazení:

Sandy – Nela Pocisková, Kateřina Steinerová, Veronika Gidová
Danny – Roman Tomeš, Jan Kříž, Přemysl Pálek
Kenickie – Tomáš Savka, Petr Novotný
Rizzo – Michaela Doubravová, Markéta Procházková
V. Fontaine / J. Casino / Anděl – Zbyněk Fric, Jan Kříž
Doody – Tomáš Löbl, David Gránský
Frenchy – Nina Horáková, Marie Blahynková
Roger – Michal Pleskot, Juraj Bernáth
Marty – Veronika Veselá, Veronika Bošjaková
Sonny – Petr Šudoma, Peter Veslár
Jane – Ivana Korolová, Kateřina Herčíková
Eugene – Martin Bačkovský, Jan Tenkrát
Patty – Kateřina Šildová, Charlotte Doubravová
Miss Lynch – Gloria Fricová, Lucie Novotná

Premiéra 6. září 2012 v Divadle Kalich.

Foto: Divadlo Kalich
Za spolupráci redakce děkuje Jaroslavu Panenkovi, tiskovému mluvčímu Divadla Kalich.