Muzikálová zpěvačka, herečka a “česká Edith Piaf” bude dnes od 16 hodin hostem Českého rozhlasu Plzeň. Přijala pozvání moderátora Vladimíra Bernáška a stane se hlavní protagonistkou veřejné rozhlasové nahrávky jeho pravidelného pořadu Aby řeč nestála, který vysílá Čr Plzeň každou sobotu od 13. hodiny popolední.

Přestože Radka Fišarová nepochází z Plzně, její kariéra je s tímto městem navždy spjata. Právě zde totiž poprvé vystoupila během světové premiéry tanečního muzikálu Edith – vrabčák z předměstí a nasměrovala tak osudovým směrem svou kariéru. Sama zpěvačka na tuto událost vzpomíná:
“Zpočátku se mi do Edithky moc nechtělo a myslela jsem si, že se s touhle dámou nikdy neztotožním, už proto, že jsem v té době neuměla ani slovo francouzsky,“ přiznala sympatická zpěvačka. „Pak jsem ale zjistila, že jsme se obě narodily 19. prosince, což jsem pokládala za jakési znamení. Nakonec se mi Edith dostala natolik pod kůži, že jsem s ní objela celou republiku a založila si na ní i koncertní repertoár. Zpětně jsem za toto osudové rozhodnutí nesmírně vděčná, protože zásadně ovlivnilo mojí další uměleckou kariéru. Nejen, že jsem v podstatě objevila nový hudební žánr a zálibu v tanci, ale dalo obsah i mým koncertům, kde jsem tzv. sama za sebe. Objevila jsem svět šansonu, který mě inspiruje i ve vlastní tvorbě.”
Edith – vrabčák z předměstí se na repertoáru Divadla J.K. Tyla v Plzni drží nepřetržitě už přes deset let. Následně Radka Fišarová na scéně plzeňského Komorního divadla ztvárnila ještě titulní roli Alžběty Báthoryové v tanečním muzikálu Čachtická paní a postavu Muzzy Van Hoosmerové v hudební komedii Hledá se muž. Zn.: Bohatý! Často vystupuje i v plzeňské synagoze a stala se také ambasadorkou projektu Plzeň – evropské hlavní město kultury 2015.

Jak vidno, ve Velkém činoherním studiu Českého rozhlasu v Plzni si dnes bude opravdu o čem povídat. Moderátor a autor Vladimír Bernášek o svém pořadu Aby řeč nestála vypráví:
“Není trapnější okamžik v rozhlase, než když nastane ticho. To i jediná vteřina připadá tomu, kdo by zrovna měl mluvit, či tomu, kdo je na technickém pracovišti, jako hodina. Proto se všichni snažíme, ‘Aby řeč nestála’. Měli už jsme za víc než deset let existence tohoto pořadu tolik hostů, že je nelze vyjmenovat. Pány Matušku, Gotta, Horníčka, Suchého, Munzara, Zímu, Šporcla… a teď by to bylo jako v té pohádce o úzké lávce a množství oveček. Však si můžete zavzpomínat sami, doufáme, že jste někdy náš pořad slyšeli. A to jsme ještě nemluvili o dámách, které nás navštívily. Jana Hlaváčová, Helena Růžičková, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Zlata Adamovská, Yveta Simonová, Marta Kubišová, Eva Urbanová… a zase si laskavě doplňte další.”
Z muzikálových umělců ve zmíněném pořadu nedávno poutavě vyprávěl například Jan Ježek nebo Bronislav Kotiš.

Pokud tedy patříte k příznivcům Radky Fišarové a rádi byste si vyslechli její životní osud i veselé divadelní historky a případně jí položili i vlastní dotaz, nasměrujte dnes odpoledne své kroky do studia Českého rozhlasu v Plzni na Náměstí Míru 10.
Vstup je zdarma.

Foto:
Marta Kolafová – DJKT Plzeň, Čachtická paní
Josef Hrubý – Radka Fišarová s Ondřejem Izdným a Zuzanou Hradilovou