Na divadlení prkna se vrací populární zpěvačka a muzikálová herečka Radka Fišarová, která 27. prosince minulého roku porodila prvorozeného syna Oskara, jehož otcem je Radčin přítel, herec Jiří Hána. Necelé čtyři měsíce poté, co se stala maminkou, vystoupí Radka Fišarová na scéně pražského Divadla Hybernia v jediném představení muzikálu Edith – vrabčák z předměstí. Právě díky tomuto dílu se stala slavnou a získala přezdívku “česká Edith”.

Osudy slavné francouzské šansoniérky převedl do jevištní podoby přední český choreograf Libor Vaculík, autor libreta i režisér inscenace. Inscenace mapuje životní cestu Edith Piaf od prvních písniček v pařížských ulicích přes slavné kabarety až po triumfální vystoupení v Olympii. Od tuláckého dětství přes bouřlivé mládí po zralý věk ve světě show-businessu, zachycuje její osudové lásky i souboj s alkoholem, drogami a zákeřnou nemocí, které nakonec předčasně podlehla. Vzlety a pády Edith Piaf se staly impulzem k hledání nové formy vyjádření. Vznikl tak “taneční muzikál” – divadelní forma v českém divadle nová a unikátní. V inscenaci zaznívají nejslavnější a nejkrásnější šansony Edith Piaf ve strhujícím podání Radky Fišarové, ale také původní hudba Petra Maláska s texty Václava Kopty. Preméra “Vrabčáka” se konala 27. května roku 2000 v Komorním divadle v Plzni, kde se dílo stalo vůbec nejúspěšnějším titulem baletního souboru všech dob a hrálo se během jedenácti let více než stopadesátkrát. Poté obletělo celou řadu českých divadel. Představitelku titulní postavy, Radku Fišarovou, Edith Piaf proslavila daleko více, než rovněž titulní úloha v pražské premiéře světoznámé Evity.

Sama zpěvačka nám k představení sdělila:
„V pražské Spirále právě končila produkce Evity, když mně zavolal můj profesor zpěvu Eduard Klezla s tím, že mne osloví Libor Vaculík s jistou nabídkou, kterou bych neměla odmítnout. Zpočátku se mi do Editky moc nechtělo a myslela jsem si, že se s touhle dámou nikdy neztotožním, už proto, že jsem v té době neuměla ani slovo francouzsky,“ přiznala sympatická zpěvačka. „Pak jsem ale zjistila, že jsme se obě narodily 19. prosince, což jsem pokládala za jakési znamení. Nakonec se mi Edith dostala natolik pod kůži, že jsem s ní objela celou republiku a založila si na ní i koncertní repertoár. Zpětně jsem za toto osudové rozhodnutí nesmírně vděčná.“

Muzikál Edith – vrabčák z předměstí bude v Divadle Hybernia uveden pouze jednou
17. dubna 2012 od 19 hodin.

Ilustrační foto:
Marta Kolafová, incenace Edith – vrabčák z předměstí v DJKT Plzeň