V posledních letech se letní záplavy staly strašákem statisíců lidí i v kdysi poklidných oblastech Čech. Letos na začátku srpna postihly bleskové povodně nečekaně zejména severočeská města a obce. Dramatická situace vyhnala z domovů například obyvatele Chrastavy, Frýdlantu, Nové Vsi, Hrádku nad Nisou nebo Heřmanic. V postižených částech země zasahovaly stovky záchranářů, hasičů i vojáků. Pojišťovny odhadují škody na několik miliard korun, další újmu utrpěli zemědělci. Poškozena byla řada mostů a dalších komunikací. Vláda uvolnila na odstraňování povodňových škod v Libereckém a Ústeckém kraji bezprostředně po katastrofě 350 milionů korun, další desítky milionů vybraly charitativní organizace. Velká voda si vyžádala nejméně pět obětí a vodohospodáři na Liberecku zaznamenali až tisíciletou vodu. Stržené domy, mosty a podmáčená obydlí se výrazně podepsaly i na psychice postižených lidí.

V takové situaci je vítán každý projev materiální solidarity. Proto se nezřídka i umělci přidávají k projektům humanitárních organizací a pořádají charitativní představení a koncerty. Je víc než potěšitelné, že se velmi rychle připojily i dvě pražské muzikálové produkce. Už ve středu 25. srpna od 20 hodin pořádá Divadlo Kalich a Televize Prima charitativní koncert „Hvězdy muzikálu Robin Hoocd zpívají na pomoc postiženým povodněmi“. V Kalichu vystoupí Leona Machálková, Kamil Střihavka, Václav Noid Bárta, Jiří Zonyga, Richard Tesařík, Lucia Šoralová, Martin Pošta, Petr Pečený, Ján Jackuliak, skupina All X, finalisté castingové show Cesta ke slávě Martina Bártová, Jan Kříž, Radka Pavlovčinová i talentovaná slovenská herečka a budoucí Marianna Nela Pocisková. Večerem provede Terezie Kašparovská.
„Budeme sice v samotném finiši náročného několikaměsíčního zkoušení, tedy v generálkovém týdnu, kdy každý den k dobru má pro nás pro všechny cenu zlata, ale při sledování záběrů z postižených oblastí na severu Čech jsme neváhali ani vteřinu: chceme využít toho, že díky zkouškám se naši umělci scházejí denně na jednom jevišti, a tudíž mohou bez zbytečných organizačních průtahů připravit plnohodnotný celovečerní program. Pomůžeme těm, kdo naši pomoc potřebují, prostředky, jež máme k dispozici,“ říká ředitel Divadla Kalich a producent Michal Kocourek.
“Povodně, které zasáhly některé části naší republiky, jsou skutečně katastrofální a jejich ničivé následky budou pronásledovat postižené oblasti ještě hodně dlouho. Přišlo nám tedy samozřejmé tento projekt podpořit a alespoň touto formou vyjádřit svou solidaritu se všemi, kterých se povodně dotkly,“ dodává Marek Singer, generální ředitel Televize Prima.
Jednotné vstupné je 399 korun. Výtěžek bude poukázán na konto zničené základní a mateřské školy v Raspenavě.

Obyvatele těžce zkoušené Chrastavy se pak rozhodly podpořit hvězdy pražských divadel Broadway a Hybernia. Umělci těchto scén vystoupí na charitativním koncertu v Divadle Broadway 14. září od 19 hodin. V tomto případě se diváci mohou těšit na Michala Davida, Helenu Vondráčkovou, Daniela Hůlku, Moniku Absolonovou, Mariána Vojtka, Kamilu Nývltovou, Josefa Vojtka, Petra Koláře a další zpěváky. Přítomen bude i starosta Chrastavy Ing. Michael Canov.

Foto:
Josef Hrubý (Nela Pocisková a Václav Noid Bárta v muzikálu Robin Hood)
Miriam Kriššová (povodně 2010)