Jak známo, Plzeň usiluje o prestižní titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. Přihláška projektu je po více než roce intenzivních příprav hotová a první skutečný křest ohněm čeká zástupce projektu již 8. prosince. Tento den odpoledne se na půdě Ministerstva kultury České republiky před evropskou komisí uskuteční prezentace projektu Plzeň 2015.
Obhajoba celého záměru je jedním ze základních kamenů kandidátského procesu a je stejně důležitá jako zpracování přihlášky do soutěže, která byla odevzdána na konci října.
Zástupci Plzeňanů zde musí ukázat skutečně velkou dávku kreativity, nadšení a také profesionality, aby zaujali porotu složenou z domácích, ale i zahraničních odborníků. Soupeřem Plzně bude Ostrava a Hradec Králové.

Do celého projektu se Plzeň snaží zapojit nejen kulturní managery, umělce, novináře, ale také širokou veřejnost. Právě velký zájem Plzeňanů by mohl západočeskou metropoli podle duchovního otce kandidatury Romana Černíka před komisí favorizovat:
„V podílu veřejnosti na kandidatuře vidím naše velké plus. Ten právě Ostravě chybí. Za velký úspěch už považuji skutečnost, že se v kultuře začalo něco dít, rozběhla se řada skvělých akcí a plno smělých plánů. My chceme Plzeň prezentovat jako místo pro setkávání. Aby když se řekne „pojďme na pivo“, neznamenalo to pojďme se opít, ale pojďme si povídat, strávit společný čas a sdílet nějaký zážitek.“
Přitom přiznává, že prvotní nápad vznikl právě u piva:
„Navštívil jsem kdysi rakouský Graz a obdivoval, co se tam všechno díky titulu děje. Po návratu jsem se začal pídil po podrobnostech a zjistil na internetu, že v roce 2015 bude titul udělen jednomu českému a jednomu belgickému městu. Upozornil jsem na to vedení města a byl jsem velmi mile překvapen, že se touto myšlenkou radnice začala zabývat. V té době jsme totiž s přáteli velmi často po hospůdkách diskutovali, že je třeba pro oživení kultury ve městě něco udělat. Tak jako hodně projektů, vznikl i tento svým způsobem v kruhu nadšenců u piva,“ směje se Černík.

Plzeň již také ustanovila své ambasadory projektu z řad významných osobností kulturního, sportovního i politického života. Jednou z ambasadorek se stala i muzikálová herečka a zpěvačka Radka Fišarová, která v plzeňském divadle vystupuje už deset let. Nejprve se zde stala ve světové premiéře hvězdou tanečního muzikálu Edith – vrabčák z předměstí, loni pak nastudovala titulní roli v Čachtické paní a od letoška alternuje také úlohu Muzzy Van Hoosmere v muzikálu Hledá se muž. Zn.: Bohatý! Koncertuje rovněž ve Velké synagoze se svým koncertní programem „Malá pocta velké Edith.“ Ke svému vztahu k Plzni Radka Fišarová uvádí:
„Jsem vděčná za to, že mohu tak často stát před plzeňskými diváky na jevišti. Plzeňané mají spontánní a nehrané nadšení pro hudbu, divadlo a umění bez hranic. Zažívám tu momenty, kdy už pro mě Plzeň dávno tím hlavním evropským městem kultury je.“

Mezi další významné osobnosti, jenž kandidaturu podporují, patří například hokejista Martin Straka nebo populární činoherec Martin Stránský. Ten doufá, že se zejména podaří zrealizovat výstavbu nového divadla, v kterém by se podle nynějších plánů mělo začít hrát v roce 2014:
„Kandidatura by měla přinést nám, současným i budoucím Plzeňanům, budovu nového divadla. To by bylo výtečné, protože každá společnost, která je schopná postavit nové divadlo, dokazuje, že je natolik vyspělá, že si umí vážit všech hodnot,“ dodává přední člen činohry DJKT Plzeň, jehož hlas znají zejména díky brilantnímu dabingu Doktora House i televizní diváci v celé republice.
Do projektu se zapojil i další umělec, „křtěný“ muzikálem, hudebník, zpěvák a fotograf Dan Bárta (legendární Jidáš a Che), který na podporu plzeňské kandidatury napsal píseň „Nebe nad Plzní“, která se stala jakousi neoficiální hymnou projektu.

Umělecký manager projektu Plzeň 2015 Petr Šimon věří, že Plzeň nakonec uspěje a titul získá:
„Věříme, že se to podaří. Díky kandidatuře by zde mělo vyrůst nové Komorní divadlo, zázemí pro alternativní scénu nebo muzeum designu. Titul krom obrovské prestiže přinese i finanční ocenění: Samotné vítězství znamená cenu jeden a půl milionu euro na pořádání kulturních akcí a součástí kandidatury je i příslib státu, který by mohl vítěznému městu poskytnout dotace ve výši až půl miliardy korun. Titul by pomohl rozvoji cestovního ruchu, místním kulturním institucím, ale i podnikatelů.“

NÁŠ INTERNETOVÝ MAGAZÍN SE ROZHODL PŘIPOJIT K MÉDIÍM, KTERÉ KANDIDATURU PLZNĚ PODPORUJÍ A PROTO VÁM BUDEME PŘINÁŠET DALŠÍ INFORMACE O PROJEKTU PLZEŇ 2015.

Foto:
1) Marta Kolafová (Radka Fišarová v roli Čachtické paní)
2) Josef Hrubý: Historická budova Velkého divadla v Plzni
3) Vítězslav Sladký: Dan Bárta během vernisáže své výstavy fotografií