Na české jeviště se vrací politická satira – už v sobotu 24. dubna uvede Městské divadlo v Brně na Hudební scéně aktualizovanou verzi Ptákovin podle Aristofana básníka Jiřího Žáčka a hudebního skladatele Zdenka Merty, která vznikla za výrazného přispění režiséra Stanislava Moši.
Ptákoviny se vrací na scénu po jednadvaceti letech, kdy byly poprvé uvedeny na scéně pražského Národního divadla a staly se divácky nejúspěšnější inscenací poslední „předrevoluční“ sezony, ač se hrály poměrně krátce a na základě tehdejších politických změn byly staženy po 21 reprízách. V hlavních rolích ovšem zazářilo výjimečné herecké obsazení tehdejší činohry ND, zejména pak Josef Somr, Alois Švehlík, Václav Postránecký, Bára Hrzánová, Jiří Štěpnička, Petr Kostka nebo Alexej Pyško. Tehdy se jednalo o nesmírně odvážný umělecký počin, vzpomeneme-li, že se během hry například zpívala Ptačí Internacionála a velký slet ptáků mnohým divákům připomínal monstrózní komunistické sjezdy.

Dnes se hra vrací za zdánlivě zcela jiných politických poměrů a také se zcela jinak vyškolenou hereckou generací. Zatímco v Praze hráli (a také tančili a zpívali) téměř výhradně činoherci, v Brně má Stanislav Moša k dispozici tradičně silný muzikálový tým. Už tato samotná skutečnost dává představení odlišný akcent. Nešvary ve společnosti ale zůstaly, byť z rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví máme dnes ještě krásnější a rozměrnější tunelování. Proto mladí dramaturgové Jan Šotkovský a Klára Latzková revidovali text méně, než se možná zpočátku předpokládalo. Přesto prý dnešní politickou reprezentaci během představení hravě poznáme, přičemž Stanislav Moša cíleně míří do nejvyšších kruhů a striktně se vyhýbá brněnskému politickému „komunálu.“

V rozhovoru s Honzou Šmikmátorem vyslovil režisér a ředitel MdB Stanislav Moša přesvědčení, že i dnes má politická satira v českém divadelním prostředí své opodstatnění:
„Poslední léta mě utvrzují v tom, že i dnes s námi šikovní šibalové a hráči velké politiky hrají obdobnou hru, jako hrdinové téhle hry. Existujeme v čase, kdy vládne omezenost bez fantazie, panuje nedostatek tolerance, jsme oblbováni prázdnou rétorikou… Uchvatitelé moci si přisuzují právo na pravdu, a přitom podporují pouze a jenom zkostnatělý systém. Za neustálými sliby se skrývá jen touha po získání nebo udržení moci a je nezbytnou povinností na tuhle nemoc jednotlivců poukazovat a dokládat, že je to velké nebezpečí pro naši společnost, kterou, jak doufám, chceme mít všichni za demokratickou. Proto je zapotřebí se k věcem obecným znovu začít vyjadřovat skrze divadlo, skrze dobrou politickou satiru,“ vysvětluje režisér Moša (redakčně kráceno).

Aristofanés – Jiří Žáček – Zdeněk Merta: PTÁKOVINY PODLE ARISTOFANA
Režie: Stanislav Moša
Hudební nastudování: Zdenek Merta, Karel Cón
Dirigenti: Karel Cón, Dan Kalousek
Choreografie: Aneta Majerová
Scéna: Christopher Weyers
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturgie: Klára Latzková, Jan Šotkovský

Osoby a obsazení:
Primabrachos: Petr Gazdík / Martin Havelka
Doufalion: Rastislav Gajdoš / Tomáš Sagher
Dudek: Jan Mazák / Karel Mišurec
Náčelník – Sup: Ján Jackuliak / Dušan Vitázek
Prokné: Libuše Bartošková / Martina Severová
Koňadra: Johana Gazdíková / Tereza Martinková
Krocan: Jiří Mach / Jakub Przebinda
Holub, Fotograf: Michal Isteník
Kavka: Alan Novotný / Aleš Slanina
Iris / 1. rajka: Svetlana Slováková
Vladěna / 2. rajka: Ivana Skálová / Pavla Vitázková
Slepice: Zdena Herfortová / Markéta Sedláčková
Prométheus, Advokát, Nemakačenko: Jan Apolenář / Ladislav Kolář
Hérakles, Inspektor, Lobista: Igor Ondříček / Viktor Skála
Triglav, Vzduchometr, Fízl: Jaroslav Matějka
Poseidon, Laureát, Tlučhuba: Zdeněk Junák / Erik Pardus
Havran: Lukáš Vlček
Kukačka, Nevěstka: Mária Lalková
Vrabec, Blboun nejapný: Vojtěch Blahuta
Kachna, Vrána: Eva Jedličková
Sova: Marta Prokopová
Kos, Pštros: Tomáš Novotný
Kosice: Kateřina Krejčová
Plameňák: Gabriela Karmazínová
Harpyje: Soňa Kubišová
Volavka: Kristýna Gašperáková
Swing: Simona Šeligová / Lukáš Vokál
Raroh: Kamil Dvořák
Karančo: Igor Maršálek
Korunáč: Petr Nebřenský

Slavnostní premiéra v sobotu 24. dubna na Hudební scéně MdB od 19:30.

Foto: Tino Kratochvil
1) Ján Jackuliak, Martin Havelka a Jan Mazák
2) Mária Lalková v objetí Petra Gazdíka
3) Dušan Vitázek a Martin Havelka
4) Eva Jedličková a company