Už ve čtvrtek 30. dubna bude mít v ostravském Národním divadle moravskoslezském premiéru hudební férie Ptákoviny podle Aristofana. Tento muzikál je nejznámější adaptací Aristofanovy komedie Ptáci v básnickém přepisu Jiřího Žáčka. Při jeho divadelní adaptaci se těsně před revolucí poprvé sešli režisér Stanislav Moša a hudební skladatel Zdenek Merta, jedna z nejvýznamnějších autorských dvojic českého hudebního divadla.

K Ptákovinám podle Aristofana se autorské trio Žáček–Merta–Moša v Brně ve stylu politicko-satirického muzikálu vrátilo v roce 2010, aby společně vyvolalo ducha lidové taškařice s její živelnou hravostí, plebejskou neuctivostí a humornou nadsázkou, kde úspěšně působí na scéně Městského divadla Brna dodnes. K pochybnostem, zda v „netotalitní“ době je poselství Ptákovin ještě vůbec aktuální, Jiří Žáček tehdy řekl: „Souhlasím s antropology, kteří tvrdí, že druh homo sapiens se za posledních 50 tisíc let nezměnil. Proto myslím, že Ptákoviny jsou hra nadčasová a dobové jsou jen kulisy. V každé době se najdou šikovní chlapíci, kteří se pokoušejí prostoduché ptactvo zmanipulovat, aby si svou vlastní klec postavilo samo, a ještě k tomu s radostnou písní o svobodě na rtech. Kdo věří, že to se stává jen v totalitních režimech, je naivní. Ty klece jsou už dávno virtuální, ale fungují spolehlivě.“

Za nadčasovou považuje hru i dramaturg a šéf ostravského muzikálového souboru Patrick Fridrichovský:
“Nová verze Ptákovin podle Aristofana si zachovala srozumitelnost, zábavnost. Autoři se snažili přiostřit a vyjádřit tak nespokojenost se stavem současné společnosti, ale přitom nezapomínají na to, že diváky by hra měla především bavit. Příběh dvou athénských prchlíků, hrdinů ze světa lidí, Primabrachose a Doufaliona, není jen o touze po svobodě. Je také o tom, co s námi touha po moci a ambicích může udělat. A s některými dělá přímo v přímém přenosu! Stačí se dobře dívat kolem sebe. Tam, kde byly na začátku krásné sliby, může přijít klec a tyranie. Atribut zakázané kritiky vymizel, satira však nikoliv. Smějeme se mnohem svobodněji, už se neohlížíme po publiku, zda tam nesedí někdo, kdo si vše usilovně zapisuje a snad si poznamenává nejenom texty, ale i lidi, kteří se smějí. To již nehrozí. Doufejme, opáčil by opatrný optimista. Snad, řekl by věčně věcný pesimista. Satira má živnou půdu stále, proto má i dnes své místo na jevišti. Proto je dobré smát se těm dávným aristofanovským postavám a smát se i sami sobě. Protože smích očišťuje,” míní Fridrichovský.

Ostravskou podobu Ptákovin podle Aristofana NDM připravuje ve spolupráci s Městským divadlem Brno. Režíruje Petr Gazdík, hudebně muzikál nastuduje Marek Prášil, řádit se bude na scéně Christophera Weyerse, v choreografii Anety Majerové a kostýmech Andrey Kučerové. Slavnostní premiéře budou přítomní i tvůrci díla – básník Jiří Žáček, skladatel Zdenek Merta a také režisér původní inscenace Stanislav Moša.
Zdenek Merta, Jiří Žáček: PTÁKOVINY PODLE ARISTOFANA

Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Marek Prášil
Dirigenti: Marek Prášil, Adam Sedlický
Dramaturgie Patrick Fridrichovský
Scéna Christopher Weyers
Kostýmy Andrea Kučerová
Choreografie Aneta Majerová

V hlavních rolích:

Primabrachos: Petr Gazdík, Marek Holý
Doufalion: Roman Harok, Tomáš Sagher
Dudek: Libor Olma
Náčelník – Sup: Tomáš Novotný, Jaroslav Rusnák
Prokné: Eva Zbrožková
Koňadra: Barbora Remišová, Natálie Tichánková
Krocan: Lukáš Adam, Jan Vlas
Holub, Fotograf: Lukáš Moravec
Kavka: Ivan Dejmal, Zbigniew Kalina
Iris / 1. rajka: Veronika Prášil Gidová
Vladěna / 2. rajka: Aneta Majerová, Barbora Onderková
Slepice: Hana Fialová, Jarmila Hašková
Prométheus, Advokát, Tlučhuba: Juraj Čiernik, Aleš Janiga
Hérakles, Inspektor, Lobista: Marcel Školout
a další

Premiéra 30. dubna 2015 na scéně Divadla Jiřího Myrona

Foto: Martin Popelář, NdM Ostrava