Casanova je znám coby proslavený Don Juan skoro po celém světě. Nelze se proto divit, že jeho postava často inspiruje k uměleckým pokusům nejen spisovatele a básníky, ale také divadelní a filmové tvůrce. Už v sobotu 24. dubna uvede režisér Karel Semerád v české premiéře vlastní hru „Po stopách Casanovy“. Po úspěšných a oblíbených muzikálech Hello, Dolly! a Madam Piaf se tak diváci setkají s další jeho prací, tentokrát v Divadélku v klubu Městského divadla Zlín. V titulní roli Giacoma Casanovy se objeví Rostislav Marek.

Důležitou úlohu v novém představení sehraje hudba Wolfganga Amadea Mozarta. Ostatně mnohé prameny uvádějí, že Casanova byl v kontaktu s Mozartem, když vznikala slavná opera Don Giovanni a v jeho pozůstalosti byl nalezen nástin jedné árie. Semerádův scénář přitom zachycuje Casanovu na sklonku života.
„Na bohéma, dobrodruha a svůdce žen jsem se snažil nahlížet z mnohých úhlů. Jsem přesvědčen o tom, že divák o něm cosi ví, ale spíše si ho bude plést s Donem Juanem a bude očekávat, že se během hry budou odehrávat nějaké významné dramatické milostné scény. Ty se tam ale odehrávat právě nebudou. Pro leckoho bude možná překvapením, že i takový Casanova to neměl životě lehké,“ přiblížil inscenaci režisér Karel Semerád.

Pro své mnohotvárné vlohy a myšlení prosté předsudků je Casanova typickou postavou osmnáctého století. Byl básníkem, jazykovědcem, teologem, přírodovědcem, hudebníkem, dějepiscem, kritikem, diplomatem, alchymistou, obchodníkem i úspěšným karbaníkem. Díky rozsáhlým a ve své době velmi populárním Pamětem, které sepsal na sklonku svého života na českém zámku Duchcov, dokázal vlastní život svůdníka a dobrodruha dokonale mýtizovat. A právě na duchcovský zámek nás scénář nové hry zavede. Vedle Rostislava Marka uvidí diváci v dalších rolích Dušana Sitka, Petru Domžalovou a Milenu Marcilisovou, o hudební doprovod se postará Richard Dvořák.

Karel Semerád: PO STOPÁCH CASANOVY

režie: Karel Semerád
dramaturgie: Vladimír Fekar
výprava Hana: Knotková

OSOBY A OBSAZENÍ:

Giacomo Casanova: Rostislav Marek
Majordomus: Dušan Sitek
Číšnice: Petra Domžalová
Kuchařka: Milena Marcilisová
Pianista: Richard Dvořák

Premiéra v Divadélku v klubu Městského divadla Zlín 24. dubna 2010 od 19:00.