Městské divadla Brno čeká v sobotu 13. února další významná událost – s odstupem jediného týdne po premiéře Hello, Dolly uvede soubor nový původní autorský muzikál Nahá múza. Tentokrát na Činoherní scéně, kam svým komornějším charakterem bude bezesporu dobře zapadat. Vedle zkušeného hudebního skladatele Zdenka Merty se na díle podílí i jeho manželka Zora Jandová, která je autorkou libreta.

Jak se dočítáme v tiskové zprávě MdB, Nahá múza se odehrává v bohémsky rozevláté meziválečné Paříži. Scházejí se tam umělci z celého světa, město žije uměním, nenápadně se ovšem vkrádá i úzkostná předtucha blížící se světové války. Nepokojně dynamické a rušné tvůrčí klima vyživují stále nově příchozí talenty. Tak jako například sochař Frederik a malíř Marian, nerozluční přátelé – tedy až do doby než jejich životní cesty zkříží okouzlující tanečnice Magdaléna. Oba mladí umělci hledali v pařížských barech a kabaretech svou múzu, ale teprve tato křehká dívka je dokázala inspirovat k dílům plných horoucí životnosti a dramatických vášní. Dva talentovaní umělci a jejich půvabná múza tvoří napínavý vztahový trojúhelník. Zatímco se pokoušejí jít za svými sny a bojovat o životní inspiraci, krouží kolem nich dravci: Obchodník s uměním se svou svůdnou ženou i úzkoprsí kritici. Nahá múza, muzikál o lásce, o umění a o hledání sebe sama, se odehrává za neustávajícího pokřiku kamelotů na pozadí bouřlivé doby. V romantickém příběhu s notnou dávkou vtipu a nadhledu ožívají štětce, barvy, plátna a konečně i opravdová Múza, připravená políbit svého umělce.

Na novém šansonovém muzikálu (a je opravdu dobře, že se tento žánr na česká jeviště častěji vrací) pracoval Zdenek Merta přes dva roky. Od samého počátku se jeho spolupracovnicí tentokrát stala Zora Jandová, která se pokusila vtisknou emocionálně vypjatému příběhu i jistou nadsázku a děj odlehčit humorným nadhledem. Jako třetího pak autorský tandem přizval ke spolupráci režiséra Šimona Cabana, který je zároveň scénografem inscenace.
Přijměte pozvání do magické Paříže, metropole evropské kultury a do světa krásných múz, ušlechtilých bytostí, které svým polibkem předávaly umělcům inspiraci, elán i tvůrčí invenci…

Zdenek Merta – Zora Jandová: NAHÁ MÚZA (světová premiéra)

Režie a scéna: Šimon Caban
Hudební nastudování: Karel Cón, Zdenek Merta
Dirigenti: Karel Cón, Martin Procházka
Choreografie: Lucie Holánková
Kostýmy: Simona Rybáková
Dramaturgie: Pavlína Hoggard, Dan Přibyl

Osoby a obsazení:

Marian: Jan Apolenář / Martin Havelka
Frederik: Petr Gazdík / Lukáš Vlček
Magdaléna – dívka, Kristýna: Hana Holišová / Svetlana Slováková
Múza, Magdaléna – žena: Markéta Sedláčková / Zora Jandová
Jagilov Olbramovič: Ladislav Kolář / Jan Mazák
Lori Olbramovičová: Soňa Jányová / Pavla Vitázková
Kamelot: Ján Jackuliak / Tomáš Sagher / Jakub Uličník
Teta, sloužící, účastnice dražby: Hana Horká / Miroslava Kolářová / Vladimíra Spurná
Kristýna – dítě: Kateřina Kolčavová / Ester Mertová
Pianista: Stano Slovák / Zdenek Merta
a company

Napsáno s využitím části tiskové zprávy MdB, jejímiž autory jsou Pavlína Hoggard a Dan Přibyl.

Foto: Jef a Tino Kratochvilové
1) Plakát Nahá múza
2) Martina Havelka a Pavla Vitázková
3) Jana Glocová, Eva Ventrubová, Rastislav Gajdoš a Karel Škarka
4) Jan Apolenář spolu s Evou Sedláčkovou