Očistec v podobě hladovění, sexuální abstinence, odpírání spánku i bičování čeká na skupinku rockerů na scéně Městského divadla v Brně v nejnovějším muzikálu Stanislava Moši a Zdenka Merty. Dílo bude mít světovou premiéru 19. ledna tohoto roku a tvůrci a incenátoři ho právě včera představili novinářům na tiskové konferenci.

Tříčlenná skupina svobodomyslných muzikantů, užívající si všech radostí života, se shodou podivných okolností ocitne v jakémsi zvláštním klášteře, kde se musí pod vedením matky představené vzdát všech požitků svého dosavadního života – obžérství, sexu i alkoholu… Na oplátku mají pochopit, že podstatou lidského bytí je jakési vyšší poslání. Dokonce mohou nahlédnout formou retrospektivy do životů těch, kteří na touhu po moci a mamonu tvrdě doplatili – ať už se jedná o hraběnku Báthoryovou, Maháradžu či Hitlera se Stalinem. Nic ovšem není tak přímočaré, jak se na první pohled zdá. Matka Marie má totiž se svými “chovanci” poněkud jiný plán, než se zprvu jeví. Pracuje totiž pro jistého vlivného pána, jež divákům bude možná připomínat jednoho ze současných (ex)politiků. Najde nakonec očištění naše skupina rockerů, nadpozemsky krásná Anděla, jež dosud nepoznala jiný než kláštěrní svět, nebo někdo úplně jiný?

Očistec je další částí trilogie autorského dua Merta – Moša, které dosud divadelní jeviště obohatilo o šest muzikálů (Sny svatojánských nocí, Bastard, Svět plný andělů, Babylon, Zahrada divů, Peklo) a operu La Roullete. Trilogie, jejíž první část pod názvem Peklo měla premiéru v roce 2008, je velmi volně inspirována myšlenkami Danteho Božské komedie. Hudební drama nyní střídá kabaretní komedie, do nového příběhu nepřecházejí z prvního dílu žádné postavy – mění se žánr, prostředí i styl zpracování.

Jak uvedl na tiskové konferenci autor libreta a zároveň režisér inscenace Stanislav Moša, nové dílo by mělo divákům nabídnout provokativní pohádkově-kabaretní komedii, která však bude mít fantaskní a lehce bizardní přesah.
“Muzikál vznikal dobře tři roky, odehrává se tady a teď a není příběhově inspirován žádnou již napsanou hrou,” vysvětluje Stanislav Moša. “Přestože naším hlavním cílem je, aby se diváci smáli, chceme dát inscenaci i další přesah a ukázat, že se nevyplácí, když je ´člověk člověku vlkem´. Neskrývám, že diváci v postavě mafiána Hurta možná poznají jednu z postav české politické scény, která veřejnou službu postavila na vlastním byznysu. Nebo naopak,” dodává Moša.

Kromě jednatřicetičlenného velkého orchestru bude přímo na jevišti muzicírovat rocková kapela v obsazení samotných herců (Stano Slovák, Jiří Mach a Dušan Vitázek) pod vedením dirigentů Dana Kalouska nebo Emy Mikeškové. O choreografii se postaraly Aneta Majerová a Hana Kratochvilová, hrát se bude v kostýmech A.Kučerové a na, dle vtipného komentáře samotného výtvarníka, jednoduché a funkční scéně Jaroslava Milfajta. Pověstný mezistupeň mezi peklem a rájem se poprvé odehraje na Hudební scéně 19. ledna 2013.

Zdenek Merta – Stanislav Moša: OČISTEC

Režie: Stanislav Moša
Hudební nastudování: Sbormistr Karel Škarka
Dirigent: Dan Kalousek, Ema Mikešková
Hudební aranžmá: Zdenek Merta, Igor Vavrda, Dan Kalousek, Martin Kosta
Choreografie: Hana Kratochvilová, Aneta Majerová
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Sbormistr: Karel Škarka

V hlavních rolích:

Deny, klávesista a zpěvák: Stano Slovák
Bas, baskytarista a zpěvák: Jiří Mach
Jerry, kytarista, zpěvák a sexuální štvanec: Dušan Vitázek
Divous, němý bubeník: Jaroslav Záděra
Bob, jejich manažer: Alan Novotný
Lenka ad.: Hana Holišová
Hanka ad.: Andrea Březinová
Terka ad.: Mária Lalková
Swing (Lenka, Hanka, Terka): Johana Gazdíková
Hurt, multimilionář: Zdeněk Junák / Milan Němec
Eva, jeho žena: Pavla Vitázková / Svetlana Janotová / Ivana Odehnalová
Marie, matka: Markéta Sedláčková / Zuzana Maurery
Anděla, její dcera, pak Adéla: Svetlana Janotová / Ivana Odehnalová
a další

Logo muzikálu: Městské divadlo Brno