Před deseti lety se otevřely brány nového pražského muzikálového divadla Broadway, které vzniklo v místě bývalého neméně známého kina Sevastopol, později Cinema Broadway. To bylo v roce 1998 uzavřeno a objekt tři roky chátral. V březnu 2001 si celý prostor pronajala společnost Divadlo Broadway, a.s., která ve spolupráci se stavební firmou UNISTAHALUZA s.r.o. vedenou ing. Vojtěchem Haluzou a společností PRAGOVIA s.r.o. vedenou ing. Květoslavem Hanelem bývalé kino zcela zrekonstruovala a vybudovala zde moderní třípodlažní Divadlo Broadway. To bylo v prosinci 2001 zkolaudováno a následně uvedeno do provozu. Vznikl zde hlavní sál s celkovým počtem 594 míst k sezení (26 řad sedadel) a jeviště je ve tvaru lichoběžníku. Na balkon se pak vejde dalších 136 diváků, VIP hostům je navíc vyčleněno 12 loží.

Pilotním projektem Divadla Broadway se stal muzikál Kleopatra Michala Davida, který se v několika sériích vracel na jeviště až do dnešních dnů, takže jím bylo logicky oslaveno i zmíněné výročí. Celkově scéna v ulici Na Příkopě hostila už deset původních titulů, jeden převzatý a jedno muzikálové pásmo. Krom nejpopulárnější Kleopatry zde diváci mohli navštívit také retro muzikál Rebelové, výpravné produkce Tři mušketýři, Angelika, Mona Lisa nebo Kat Mydlář, muzikálové komedie Adéla ještě nevečeřela a Je třeba zabít Davida, legendu o skupině Olympic Jak se lítá vzhůru, další titul ze skladatelského pera Petra Jandy Ať žije rokenrol a promo muzikálové pásmo Křížem krážem muzikálem. Poslední premiérou byl zatím speciální vánoční muzikál Janka Ledeckého Vánoční zázrak aneb Sliby se maj plnit o Vánocích. Počet diváků, kteří Broadwayí prošli, už atakuje hlanici půldruhého milionu.

Výroční představení muzikálu Kleopatra 22. února navštívily hned čtyři ze šesti představitelek titulní role – Monika Absolonová, Ilona Csáková, Kamila Nývltová a Gabriela Gunčíková. Diváky přišel pozdravit režisér Filip Renč, producent a zakladatel divadla Oldřich Lichtenberg, hudebník Michal David a řada dalších hostů. Rovněž se vzpomínalo na ty, kteří už bohužel nejsou mezi námi – zpěváky Petra Muka, Patrika Stoklasu, textaře Zdeňka Borovce a hudebního skladatele Karla Svobodu.

Deset let Divadla Broadway označil Oldřich Lichtenberg za předpubertální věk, na druhou stranu ale také dostatečně dlouhý na to, aby divadlo už někdy začalo “zlobit a odmlouvat“… Jen tak může čelit v budoucnu novým výzvám. Tou nejaktuálnější bude už v březnu světová verze muzikálu Janka Ledeckého HAMLETTHE ROCK OPERA.

Foto: Martin J.Polák (snímky laskavě poskytla produkce Divadla Broadway)