Už zítra uvede soubor muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni na jevišti historické budovy Velkého divadla v české premiéře americký muzikál Dirty Rotten Scoundrels, jemuž dal překladatel Adam Novák český název Prodavači snů. Dílo je zatím nevyčichlou broadwayskou novinkou – vždyť muzikál postavený na základech stejnojmenné filmové komedie měl v New Yorku světovou premiéru teprve v roce 2005. Iniciátorem muzikálové produkce se stal hudební skladatel David Yazbek, jehož čeští diváci znají zejména díky jeho muzikálu Donaha!, který před časem s velkým úspěchem doslova proletěl českými divadly. V hlavních rolích budou v Plzni lhát a podvádět Jiří Untermüller, Daniela Šinkorová a Bronislav Kotiš v alternaci s Janem Křížem. Posledně jmenovaný umělec je Plzeňanům dostatečně známý nejen jako herec z muzikálů Kniha džungle, Koločava, Řek Zorba nebo Spamalot, ale podílel se také na výpravě oper Španělská hodinka / Sestra Angelika, Panna orleánská, La Boheme či hudební komedie Dáma na kolejích. Proto jsme Jana Kříže požádali, aby nám nový titul představil.

Honzo, zejména Spamalot, v němž hrajete sira Lancelota a řadu dalších postaviček, vyprodává hlediště už třetí sezonu. Čekal jste takový úspěch u titulu, který v Čechách nikdo neznal a navíc se vyznačuje velmi specifickým humorem?

Já byl z nabídky hrát ve Spamalotu nadšený. Monty Pythony jsem poznal na střední škole a nenapadlo by mě, že se je někdo pokusí u nás uvést na jevišti. Ten humor opravdu ne každému sedne. Ale muzikál má větší spád a humor není tak ortodoxně britský. Navíc jsme si při přípravě inscenace řadu věcí počeštili. Jsem moc rád, že jsme se divákům trefili do noty, protože nás všechny představení hodně baví a jsme rádi, že diváci to cítí stejně. Je to nádherný titul světové tvorby, který jsme měli tu čest nastudovat v české premiéře.

Podobně zazní u nás poprvé i chystaní Prodavači snů, kteří by měli na dramaturgickou linii komediálních titulů navázat. Můžete divákům inscenaci trochu představit?

Jedná se o fantasticky napsanou show. Když jsem se poprvé podíval na film, který byl v Americe předlohou muzikálu, smál jsem se od začátku do konce. Je to úžasně promyšlený příběh, kde je jak situační, tak slovní, tak i částečně absurdní humor. Ve velké zkratce jde o sázku dvou podvodníků, kterým přijde Francouzská riviéra malá pro oba. Vsadí se o to, kdo jako první vymámí jakýmkoli způsobem z náhodně označené bohaté turistky 50 tisíc dolarů. Tato zápletka s opravdu překvapivou pointou je neuvěřitelně dobře rozepsaná. Věřím, že se diváci budou dobře bavit.

Poprvé se setkáte na scéně s dvojnásobnou nositelkou Ceny Thálie a seriálovou hvězdou Danielou Šinkorovou. Jak se s ní cítíte na jednom jevišti?

Přiznám se, že já ta ocenění zas tak moc neprožívám. Pro mě je podstatné, že se teď setkávám s velmi příjemnou jevištní partnerkou. S Dankou se výborně zkouší, líbí se mi, že je velmi pracovitá a poctivá v tom, co dělá. Nad postavou přemýšlí a mě, jako jevištního partnera, vnímá. Pracovat s ní je radost a určitě se budu podobně těšit i na představení.

Na pražské muzikálové scéně jste si v krátké době vybudoval silnou pozici. V čem vás diváci mohou nyní vidět a zbývá vám vůbec čas na scénografii, kterou jste vystudoval?

Nedávno jsem v Praze nazkoušel hit muzikál Osmý světadíl, na který mohu s čistým svědomím diváky pozvat jako na kvalitní muzikálovou show. Dále se pořád hraje třeba Robin Hood nebo Johanka z Arku. V Liberci jsem před dvěma měsíci odpremiéroval s velkým úspěchem Zpívání v dešti, kde hraji a zároveň jsem autorem scénografie. Na další sezónu mám v Praze v jednání tři muzikálové role, ale nerad bych zakřikl něco, co je zatím ve hvězdách.

Jeffry Lane – David Yazbek: PRODAVAČI SNŮ

Překlad a české texty: Adam Novák
Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík
Choreografie: Aneta Antošová
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Dana Svobodová
Dramaturgie: Jiří Untermüler

Osoby a obsazení:

Lawrence Jameson: Jiří Untermüller
Freddy Benson: Bronislav Kotiš / Jan Kříž
Muriel: Stanislava Topinková Fořtová
Andre Thibault: Jan Kaštovský / Radek Štědronský Shejbal
Jelena Alexandrovna: Veronika Veselá / Lucie Zvoníková
Christine Colgate: Daniela Šinkorová
Reneé a další: Jana Tesařová
Lenore a další: Venuše Dvořáková
Sophia a další: Hana Spinethová
Krupiér a další: Martin Šefl
Průvodčí a další: Petr Potužník
Číšník a další: Milan Čtvrtník
Gepard a další: Petr Dudás
Žena a další: Kristýna Bečvářová
Jiná žena a další: Mariana Krpejšová
Michael Schumacher a další: Jan Kaleja
Kozačka a další: Simona Lebedová
Turista z Bavorska a další: Václav Kolář
Turista od Domažlic a další: Evžen Engler
Turistka z Horní Falce a další: Monika Opalecká

Česká premiéra 25. února 2012 ve Velkém divadle v Plzni

Foto: Pavel Křivánek, DJKT Plzeň

1) Dva podvodníci – Jan Kříž a Jiří Untermüller
2) Jiří Untermüller – tančí jako Baryšnikov, když míří na něj Kalašnikov…
3) Daniela Šinkorová s Janem Křížem
4) Jan Kříž a Jiří Untermüller
5) Daniela Šinkorová (Christine) a Bronislav Kotiš (alternující Freddy Benson)