Strhující muzikál z pařížských barikád napsaný podle světoznámého románu (dnes bychom asi řekli bestselleru) Victora Huga Les Misérables – Bídníci se vrací na pražskou scénu! Slavnostní premiéry se uskuteční v GoJa Music Hall na výstavišti v Holešovicích už zítra a pozítří, 1. a 2. března.

Jen pro úplnost dodejme obecně známé informace, že muzikál Les Misérables hudebního skladatele Clauda – Michela Schönberga a libretisty Alaina Boublila vznikl původně ve francouzské verzi, na níž se textově podílel ještě J.M.Natel. Původní představení netrvalo ani polovinu současné tříhodinové délky. Premiéra této inscenace se uskutečnila v Paříži v roce 1980 a dále se hrála ještě v Alžíru. Přelomovým okamžikem se pro Bídníky stalo až zaujetí producenta Camerona Mackintoshe, který však nemohl dlouho najít schopného libretistu, aby dílo rozšířil a převedl do angličtiny. Odmítla celá řada textařů zvučných jmen – od Lernera přes Harnicka až po básníka Fetona. Šťastná se nakonec ukázala volba v podobě Herberta Kretzmera. Nová verze muzikálu měla premiéru 8.10. 1985 v londýnském Barbicanu, odkud se rozlétla doslova do celého světa a dobyla postupně Broadway, celou divadelní Evropu i asijský kontinent.

Obrovskou popularitu má dílo i v Čechách – a určitě nejen proto, že se stalo prvním světovým muzikálem, který se dostal v roce 1992 do Prahy. O nehynoucím zájmu svědčí i skutečnosti, že Bídníci se celkově na českou scénu vrací již počtvrté a ze všech tří předchozích nastudování vyšly CD nosiče (jeden výběr a dvě kompletní verze). O muzikál je velký zájem ale nejen ze strany diváků, ale také vystupujících umělců. Vždyť castingů se zúčastnilo 850 zájemců! Sám producent Dr. František Janeček v jednom z rozhovorů k této skutečnosti mimo jiné uvedl:

“Mezi zpěváky a herci je o to velký zájem. Druhá věc je, že ne každý, kdo uzpívá jiné muzikály, uzpívá i Bídníky. To nechci zevšeobecnit, ale je třeba vnímat, že se jedná vlastně o operu. A tady je prvotním předpokladem u zpěváků, že zvládnou party, které jsou v českých muzikálech naprosto neobvyklé. Český muzikál je popová záležitost. Často je zazpívá i herec svým hereckým zpíváním. Tady jsou ale nároky tak vysoké, že není jednoduché najít lidi, kteří londýnská kritéria splňují. Jsem pyšný, že se nám to podařilo.“

Příběh vypráví podivuhodný osud galejníka Jeana Valjeana, který se dostal za mříže pro krádež chleba z hladu. Díky neúspěšným pokusům o útěk byl z nucených prací propuštěn až po dvaceti letech, v roce 1812, jako skutečný zločinec, který bez skrupulí lže a krade. Sílu změnit svůj osud dala Valjeanovi až neuvěřitelná dobrota starého biskupa, který před policií zapřel jeho loupež. Začíná jeho proměna – o deset let později je z něho už vážený starosta městečka Vigau. Naneštěstí je novým velitelem místní policie jmenován inspektor Javert, který zná Valjeana z galejí. Starostovi se daří skrývat svou pravou totožnost, ale podezíravému policistovi pomůže náhoda, která prozradí Valjeanovu totožnost. Tak začíná dlouhý souboj dvou mužů, jejichž osudy se naposledy protnou během krvavé pařížské revoluce v roce 1832… Muzikálu nechybí strhující napětí, milostný příběh, velkolepé bojové scény ani komediální zápletky. Poprvé na české scéně zazní Bídníci v nejnovější londýnské instrumentaci.

Alan Boublil – Claude-Michel Schönberg: Les Miésrables (Bídníci)

Český překlad: ZDENĚK BOROVEC

Producent: DR. FRANTIŠEK JANEČEK

Režie: PETR NOVOTNÝ
Hudební nastudování a dirigent: MILAN SVOBODA
Druhý dirigent: MICHAL MACOUREK
Scéna: MIHAIL TCHERNAEV
Kostýmy: LUCIE LOOSOVÁ
Sbormistr: IRENA PLUHÁČKOVÁ

Definitivní obsazení:

Jean Valjean: MARIAN VOJTKO, DAVID ULIČNÍK, JOSEF ŠTÁGR
Javert: DANIEL HŮLKA, TOMÁŠ BARTŮNĚK, JOSEF ŠTÁGR
Fantine: KATEŘINA BROŽOVÁ, JITKA ČVANČAROVÁ, PETRA PETEROVÁ
Marius: PAVEL VÍTEK, TOMÁŠ LÖBL, JOSEF VÁGNER
Eponine: MAGDA MALÁ, VLAĎKA SKALOVÁ
Cosette: TEREZA MÁTLOVÁ, TEREZA VÁGNEROVÁ, HEDVIKA TŮMOVÁ
Thénardier: FILIP ČAPKA, JAN URBAN
Mme Thénardier: MONIKA ABSOLONOVÁ, MARTA JANDOVÁ, RENÁTA PODLIPSKÁ
Enjolras: MICHAEL FORET, MICHAL SKOŘEPA

Premiéry v GOJA Music Hall 1. a 2. března 2012

Foto: Snímky z muzikálu Les Misérables – Bídníci laskavě poskytla agentura GoJa