Hned 3.ledna příštího se vrací na jeviště Komorního divadla po krátké přestávce historicky nejhranější představení plzeňského baletního souboru, taneční muzikál EDITH – VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ.
Osudy slavné francouzské šansoniérky převedl do jevištní podoby přední český choreograf Libor Vaculík, autor libreta i režisér inscenace. Inscenace mapuje životní cestu Edith Piaf od prvních písniček v pařížských ulicích přes slavné kabarety až po triumfální vystoupení v Olympii. Od tuláckého dětství přes bouřlivé mládí po zralý věk ve světě show-businessu, zachycuje její osudové lásky i souboj s alkoholem, drogami a zákeřnou nemocí, které nakonec předčasně podlehla. Vzlety a pády Edith Piaf se staly impulzem k hledání nové formy vyjádření.
Kromě původních písní a šansonů slavné Edith Piaf muzikál původní hudbou doplnil hudební skladatel Petr Malásek.
Plzeňské divadlo tento titul, který se stal v podstatě tanečním bestsellerem a prošel mimo jiné scénami v Praze, Brně či Olomouci, uvedlo v roce 2000 ve světové premiéře. Už před dvěma lety počet repríz překonal stovku, což se dosud na této scéně žádnému baletnímu dílu nepodařilo. Naprostá většina repríz byla beznadějně vyprodána. Nemenší úspěch sklidilo hostování v Karlových Varech, Teplicích, Jablonci nad Nisou a během zahraničního turné po nizozemských městech.
Titulní role Edith se dělí vždy mezi zpěvačku a tanečnici. Pěvecká část role přinesla strhující Radce Fišarové větší popularitu, než její předchozí účinkování v Evitě, jejíž byla celosvětově nejmladší představitelkou. V úloze Edith – tanečnice se střídavě představily publiku Zuzana Hradilová, Petra Tolašová a hostující Kateřina Rejmanová-Benešová. Značný úspěch přináší také Ondřeji Izdnému role Vypravěče. Všechny ostatní postavy ztvárňují tanečníci.
Pokud jste jednu z nejlepších inscenací daného žánru ještě neviděli, případně si chcete zážitek ze skvělého představení zopakovat a poslechnout si známé šansony v podání neodolatelné Radky Fišarové, máte příležitost hned 3.ledna.

Foto: Marta Kolafová