Když měl 27. května roku 2000 v Plzni premiéru nový taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí, nikdo ještě netušil, že se právě zrodilo nejúspěšnější baletní představení Divadla J.K. Tyla všech dob. Dílo se hrálo nepřetržitě před vyprodaným hledištěm přes deset let, zaznamenalo více než 150 repríz a plzeňský balet s ním vystupoval na mnoha dalších místech, zejména v Karlových Varech, Teplicích, Táboře a v Jablonci nad Nisou. Nemenší úspěch sklidilo i turné po nizozemských městech. Z Plzně se Edith dále rozlétla také do Prahy, Brna či Olomouce. Nejúspěšnější však byla stále doma – na jevišti plzeňského Komorního divadla, kde představení mělo světovou premiéru. Diváci si svou Editku doslova zamilovali a najdou se mezi nimi i tací, kteří ji viděli nesčíslněkrát. Například Kateřina Svobodová se naší redakci svěřila, že představení navštívila zhruba pětadvacetkrát:
“Na Edith jsem vyrazila s kamarádkou poprvé v roce 2001. Bylo to jedno z nejúchvatnějšícj představení, jaké jsem kdy v životě viděla. Všichni účinkující byli naprosto skvělí a závěrečné písně v podání Radky Fišarové polovina publika probrečela. S takovými emocemi se člověk setká v divadle jednou za deset let. Okamžitě jsem věděla, že na tohle představení ještě půjdu. A chodila jsem dvakrát, třikrát každou sezonu… Budu se s Edith těžko loučit a mrzí mě, že končí, protože vždycky bylo plno a lístky se těžko sháněly, “ míní věrná divačka. Vstupenky na derniéru zmizely během tří dnů a v současné době již není možné se na představení dostat.

Osudy slavné francouzské šansoniérky převedl do jevištní podoby přední český choreograf Libor Vaculík, autor libreta i režisér inscenace. Inscenace mapuje životní cestu Edith Piaf od prvních písniček v pařížských ulicích přes slavné kabarety až po triumfální vystoupení v Olympii. Od tuláckého dětství přes bouřlivé mládí po zralý věk ve světě show-businessu, zachycuje její osudové lásky i souboj s alkoholem, drogami a zákeřnou nemocí, které nakonec předčasně podlehla. Vzlety a pády Edith Piaf se staly impulzem k hledání nové formy vyjádření. Vznikl tak “taneční muzikál” – divadelní forma v českém divadle nová a unikátní. V inscenaci zaznívají nejslavnější a nejkrásnější šansony Edith Piaf ve strhujícím podání Radky Fišarové, ale také původní hudba Petra Maláska s texty Václava Kopty. Úlohy Vypravěče se neméně úspěšně ujal Ondřej Izdný a tanečních rolí celý baletní soubor DJKT. Velký úspěch inscenace předznamely již první dobové recenze. Například kritik Miroslav Šmíd o Edith napsal:

“Jak se poslední dobou stalo téměř pravidlem, přišel i tentokrát baletní soubor plzeňského DJKT s něčím novým, originálním, s tím, co tu dosud nebylo: S tanečním muzikálem Edith – vrabčák z předměstí. Zásluhu na tom má v první řadě libretista, choreograf a režisér představení Libor Vaculík. Pro své záměry získal v tomto případě společnou uměleckou řeč s tvůrcem hudební partitury Petrem Maláskem, autorem textu písní Václavem Koptou a scénografem Janem Duškem. Vzniklo dílo, které plzeňskému baletu dělá opravdu čest a získá velké renomé i mezi ostatními ansámbly v České republice.”
PLZEŇSKÝ KULTURNÍ PŘEHLED – červenec 2000

S postavou Edith se na plzeňském jevišti bude jistě těžko loučit i zpěvačka Radka Fišarová, která nám během 150. reprízy řekla:
„V pražské Spirále právě končila produkce Evity, když mně zavolal můj profesor zpěvu Eduard Klezla s tím, že mne osloví Libor Vaculík s jistou nabídkou, kterou bych neměla odmítnout. Zpočátku se mi do Editky moc nechtělo a myslela jsem si, že se s touhle dámou nikdy neztotožním, už proto, že jsem v té době neuměla ani slovo francouzsky,“ přiznala sympatická zpěvačka. „Pak jsem ale zjistila, že jsme se obě narodily 19. prosince, což jsem pokládala za jakési znamení. Nakonec se mi Edith dostala natolik pod kůži, že jsem s ní objela celou republiku a založila si na ní i koncertní repertoár. Zpětně jsem za toto osudové rozhodnutí nesmírně vděčná.“

V HLAVNÍCH ROLÍCH BĚHEM DERNIÉRY 29. LEDNA 2011 UVIDÍME RADKU FIŠAROVOU (EDITH – ZPĚVAČKA), ZUZANU HRADILOVOU (EDITH – TANEČNICE) A ONDŘEJE IZDNÉHO (VYPRAVĚČ).

Foto: Marta Kolafová (záběry z představení) a Josef Hrubý (Zuzana Hradilová, Ondřej Izdný a Radka Fišarová)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň