V samém závěru roku se mohou diváci vypravit také do Hudebního divadla v Karlíně. Seriálově uváděný “broadwayský” muzikál Carmen má nyní plánovanou přestávku a divadlo se vrátilo k repertoárové produkci. V sobotu se hraje hned dvakrát, v 15:00 a v 19:00 muzikál Karla Svobody Noc na Karlštejně. V prodeji je ještě několik posledních vstupenek, zatímco nedělní odpolední představení klasické operety Emmericha Kálmána Čardášová princezna je již zcela vyprodané.

Lákavý projekt ovšem čeká karlínské diváky také v úterý v podvečer – Czech Dance Benefit Society, Artfield a HdK na tomto jevišti uvedou moderní taneční produkci Ghetto 1577 – Legenda o naději. Aktuálním pohledem současných divadelníků se v mystickém příběhu z Prahy na přelomu starého a nového věku prostřednictvím tance a jazzových kompozic protíná svět židovské a křesťanské Evropy. Autorkou původní hudby k této inscenaci je britská skadatelka BB Cooper, která k projektu přizvala českého choreografa Pavla Strouhala a instrumentalistu Martina Kumžáka.
Pavel Strouhal se svými inscenacemi v poslední době velmi často uchyluje k prolínání jednotlivých žánrů a stylů /viz. WINGS/ a lavíruje na pomezí tance, stepu, muzikálu a moderního francouzského cirkusu. O Ghettu 1577 říká: “V moderním tanečním divadle jde samozřejmě o tanec, který je hlavním vypravěčem celého příběhu, ale používáme i jiné výrazové prostředky, jakými jsou třeba mluvené slovo nebo zpěv. Vybíral jsem nejlepší tanečníky z různých tanečních sfér (mj. Igor Žukov z ND, Ivanka Hannichová z Dance2xS či Zuza Herenyiová z Laterny Magiky), abych využil jejich osobitého projevu. Toužil jsem po lidech, co jsou schopni svým výrazným projevem něco říci, a nejde jen o tanečníky – to je případ například i Dashy coby zpěvačky. Bude to fůze stylů a osobností.”

Světová premiéra představení Ghetto 1577 souboru Prague City Dance Theatre proběhne 30.prosince od 20:00. Protože HdK nepatří ke scénám, které uvádějí silvestrovské produkce, je to zároveň poslední příležitost k letošní návštěvě tohoto divadla. V novém roce se jeho brány otevřou až 21.ledna další reprízou Noci na Karlštejně.

Ilustrační foto: HdK /Noc na Karlštejně/