Stalo se již tradicí, že začátek léta tráví herci Východočeského divadla na Pardubičany oblíbené “Kuňce”, tedy vyhlídce hradu Kunětická hora, kde vždy jednou za rok vyroste amfiteátr, v němž se vedle divadelních představení uskutečňují i koncerty (letos zde vystoupí Szidi Tobias a Věra Špinarová). V květnu už na Kunětické hoře divadlo odehrálo derniéry zbojnického muzikálu Balada pro banditu, v sobotu 13. června zde pak završí svou 105. sezónu premiérou známé hudební parodie Limonádový Joe, kterou v magickém prostředí pod hradem zkouší režisér Milan Schejbal.

Duchovní otec bláznivé „koňské opery“ Jiří Brdečka napsal původně Joea jako román pro nakladatele J.Hynka. První divadelní premiéra se uskutečnila už v roce 1944 v Divadélku pro 99. Slávu a nesmrtelnost však „Limonádníkovi“ přinesla až hudební verze s písněmi Jana Rychlíka a Vlastimila Hály, která se také stala předlohou pro nezapomenutelný film. Ta měla svou premiéru v roce 1955 v Divadle ABC a stala se trvalou součástí českého muzikálového repertoáru. Tentokrát bystrý pistolník pijící jen nealkoholické nápoje zamíří do plenéru.

„Práce v plenéru mě vždycky lákala pro svou jedinečnost a jasně daná specifika. Amfiteátr Kunětické hory skýtá řadu možností, jak Limonádového Joea inscenovat ve velké škále tzv. exteriérového prostředí. Pokoušíme se zde vybudovat paralelně jak Trigger Whiskey Saloon, tak i Kolaloka Bar či hřbitov a podobně. Pevně doufám, že dojde i na prérii, fata morgánu a samozřejmě na živého koně,“ říká s úsměvem režisér Milan Schejbal a dodává: „Vyrovnat se s fenoménem tak kultovního filmu, jakým v Čechách Limonádový Joe bezesporu je, není snadným úkolem. I v běžné řeči jsou často citovány tzv. hlášky z tohoto filmu, nejpopulárnější písničky zná snad každý. Ne každý ale ví, že filmový scénář vznikl podle divadelní hry (a úplně prvotně románu) Jiřího Brdečky. A tato divadelní předloha prošla navíc časem několika proměnami a ne vše, co obsahuje, se pak objevilo v samotném filmu. Naše adaptace pro Kunětickou horu vychází z obou verzí, tj. jak divadelní, tak filmové. Snažíme se, aby divák nebyl ochuzen o nic podstatného, co nabízí film, a zároveň mu chceme nabídnout některé překvapivé motivy, které se ve filmu neobjevily. A to včetně několika písní.“

Neochvějného strážce zákona, milovníka Kolaloky a idola všech žen v pardubickém divadelním zpracování ztvární Josef Pejchal, jeho milou Winnifred Veronika Macková nebo Martina Sikorová, její ženský protipól Tornádo Lou Jana Ondrušková, Horáce Hogafoga Ladislav Špiner a Douga Badmana v alternaci Petr Dohnal a Milan Němec. Nebude samozřejmě chybět ani dívčí taneční a pěvecká company a rovněž řada pistolníků. O živý hudební doprovod se postará folk-folklórní skupina Trdlo.

Po premiérovém víkendu se Kunětická hora promění v arizonskou prérii ještě dvakrát, a to 18. až 20. června a 26. až 28. června. „Od 1. září bude pak Limonádový Joe k vidění na prknech Městského divadla. Účast na premiéře interiérové verze přislíbil sám Karel Fiala, dnes už legendární představitel filmového Joea,“ prozrazuje ředitel divadla Petr Dohnal.

Foto: Jan Faukner