Z Loskutáka do muzikálu! Tak by se dala nazvat pouť sourozenců Gondíkových, kteří se už zítra představí v libereckém Divadle F.X. Šaldy v hlavních rolích muzikálové crazy komedie Sugar nebo-li Někdo to rád horké, jejímiž autoři jsou Peter Stone, Jule Styne a Bob Merrill. Zejména Dalibor Gondík ovšem není žádným divadelním nováčkem – už od roku 1994 hraje v pražském divadle ABC a vystupuje také v několika muzikálových rolích v Divadle Kalich. Po boku „Gondíkovců“ si v režii populárního operního pěvce, muzikálového herce a režiséra Oldřicha Kříže zahraje například Gabriela Kopperová, Blanka Černá, Zdeněk Nádeník, Pavel Vančura nebo Jan Kříž, který navrhl i scénografii k nové inscenaci.

V Americe počátku 30. let se stále ještě nesmělo pít, zato odevšad zněl swing. Kontrabasista Jerry a saxofonista Joe, kteří se nechtěně připletou do cesty gangsterům a musí zmizet, mají štěstí v neštěstí – dívčí hudební skupina právě hledá hráčky na basu a saxík. Z Jerryho se tedy stane Dafné, z Joea Josefína a jako dvě roztomilé dívky odjíždějí na turné na Miami. Brzy se seznámí s hvězdou orchestru, zpěvačkou a hráčkou na ukulele, půvabnou Sugar Kane. Ta má zase smůlu na chlapy – její slabost pro saxofonisty se jí zatím vždycky vymstila a proto se rozhodla, že s nimi končí a na Miami uloví nějakého milionáře…
Slavnou parodii na černobílé gangsterky Někdo to rád horké z roku 1959 asi není třeba představovat. V režii Billyho Wildera hrál Tony Curtis Joea alias Josefinu a Jack Lemon Jerrho alias Dafné. Nezapomenutelnou roli Sugar vytvořila Marilyn Monroe – byl to jeden z jejích největších filmových úspěchů.

Jevištní muzikál Sugar vznikl podle filmu o třináct let později, v roce 1972. Libreto k němu nenapsal nikdo menší, než Peter Stone, velmi plodný a talentovaný americký scénárista a libretista, který je podepsaný mimo jiné i pod slavným muzikálem Sladká Charity (Sweet Charity) inspirovaným filmem Cabiriiny noci Frederlka Felliniho.
Hudbu k muzikálu složil Jule Styne, jeden z největších „hitmakerů“ americké populární hudby druhé poloviny minulého století. Napsal hudbu k tak slavným muzikálům, jako jsou „Pánové mají raději blondýnky“, „Funny Girl“, „Gypsy“ nebo „DO-RE-MI“.
Zpěvní texty pak dodal Bob Merrill, původně herec, později režisér a producent, který se nakonec prosadil také jako textař, poprvé roku 1961 v muzikálu „Carnival“ později například ve „Funny Girl“.
Česká premiéra muzikálu „Sugar (Někdo to rád horké)“ se uskutečnila roku 1986 v Hudebním divadle v Karlině v režii Petra Novotného. Pak se dílo rozletělo téměř do všech tuzemských divadel. Hrálo se například v Plzni, Pardubicích (zde VČD vydalo i nahrávku), Opavě a dalších divadlech. Od září Sugar uvádí také pražské Divadlo pod Palmovkou.

Peter Stone, Jule Styne, Bob Merrill: SUGAR
Režie: Oldřich Kříž
Dirigent: Martin Doubravský
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Veronika Hindle
Choreografie: Petra Parvoničová
Sbormistr: Martin Veselý
Dramaturgie: Vojtěch Havlík

Osoby a obsazení:
Sladká Sue: Blanka Černá, Gabriela Kopperová
Sugar: Adéla Gondíková
Bienstock: Zdeněk Nádeník, Pavel Vančura
Joe: Jan Kříž
Jerry: Dalibor Gondík
Psí dečka: Pavel Hejl, Oldřich Kříž
Sir Osgood Fielding: Jiří David, Michal Pleskot
a řada dalších

PREMIÉRA 18. PROSINCE 2009 V ŠALDOVĚ DIVADLE V LIBERCI OD 19:00

Foto: Pavel Dušek a DFXŠ Liberec