Plzeňská filharmonie ukončí letošní sezónu koncertem, který nabízí ryzí českou klasiku. Ve čtvrtek 11. června uvede od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni Mou vlast Bedřicha Smetany. Cyklus symfonických básní provedou filharmonici pod taktovkou svého hlavního hostujícího dirigenta Ronalda Zollmana. Mou vlast budou hrát, jak je obvyklé, s pauzou po prvních třech symfonických básních Vyšehrad, Vltava a Šárka.

Ronald Zollman (1950) pochází z belgických Antverp. Po studiích na konzervatoři ve svém rodišti a v Bruselu se stal roku 1967 v Paříži žákem Igora Markevitche a Nadii Boulanger, poté studoval v Rakousku a Itálii u Hanse Swarovskeho a Franca Ferrary. Dirigentská kariéra R. Zollmana odstartovala po roce 1973, kdy začal spolupracovat s předními světovými tělesy, v průběhu následujících let byl hostem sto padesáti orchestrů na pěti kontinentech (BBC Symphony Orchestra, Orchestre de la Sussere Romande, Bamberger Symphoniker, San Diego Symphony, Sydney Symphony Orchestra aj.). Kromě symfonické oblasti se Ronald Zollman úspěšně uplatnil i jako operní dirigent. K jeho zájmům patří soudobá hudba – pravidelně pracuje s London Sinfonietta a díky doporučení P. Bouleze od roku 1982 mnohokrát dirigoval slavný pařížský Ensemble InterContemporain. V letech 1989 – 1993 byl hudebním ředitelem Belgického národního orchestru, v období 2002 – 2005 šéfdirigentem Northern Israel Symphony. V květnu 2007 Zollman debutoval s Orchestre de Paris v pařížském Salle Pleyel, u příležitosti jejich koncertu na počest památky Mstislava Rostropoviče. V létě 2008 sdílel hudební vedení Orchestra Academica na festivalu Campos do Jordao Festival v Brazílii s Kurtem Masurem. V dubnu 2010 poprvé dirigoval v newyorské Carnegie Hall a v dubnu 2011 v Kennedy Centre. Jeho plány do budoucnosti zahrnují koncerty a jiné hudební aktivity ve Švédsku, Španělsku, Francii, Mexiku, Číně a USA.

Filharmonici nabídli v letošní sezóně značnou škálu koncertů a pokryli široké žánrové spektrum i různé věkové skupiny diváků. Od klasiky se vydali přes muzikál, jazz i dechovku. Abonentní řady A a B byly tradičně ryze klasické s vynikajícími světovými i českými sólisty. V obou řadách uvedla filharmonie i rozsáhlejší vokálně instrumentální díla, do Plzně zavítal Pražský filharmonický sbor, Filharmonický sbor Brno nebo Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy. Řada C s podtitulem Napříč žánry nabídla swingový večer s Ondřejem Brzobohatým, z New Yorku přiletěl Carl Topilov, tentokrát se zpěváky Jennifer DeDominici a Danielem Foshou, kteří se postarali o muzikálový koncert Přijela k Broadway. Na své si přišli i milovníci dechové hudby, pro které filharmonie připravila pořad Gala Poncar. Řadou D určenou pro děti mysleli i letos filharmonici na nejmenší posluchače.

Foto: Lorena Alcraz Minor – Ronald Zollman