V předvánočním čase přichází na řadu v opavském Slezském divadle premiéra muzikálového projektu, který vzniká ve spolupráci činoherního i operního souboru. Limonádový Joe, pistolník s lahodným tenorem, který se místo whisky napájí Kolalokovou limonádou a na celém divokém západě nemá konkurenci ani v rychlosti tasení koltů, ani v přesnosti střelby, patří k titulům, které neopouštějí divadelní scény ani televizní obrazovky. V opavském divadle se však zazní úplně poprvé.

Duchovní otec bláznivé „koňské opery“ Jiří Brdečka napsal původně Joea jako román pro nakladatele J.Hynka. První divadelní premiéra se uskutečnila už v roce 1944 v Divadélku pro 99. Slávu a nesmrtelnost však „Limonádníkovi“ přinesla až hudební verze s písněmi Jana Rychlíka a Vlastimila Hály, která se také stala předlohou pro nezapomenutelný film. Ta měla svou premiéru v roce 1955 v Divadle ABC a stala se trvalou součástí českého muzikálového repertoáru.

Jiří Brdečka (1917-1982) se právem řadí k legendám československého filmu. Narodil se v Hranicích na Moravě, kde také odmaturoval na gymnáziu. Byl studentem Filozofické fakulty v Praze, když byly v roce 1939 vysoké školy zavřeny. Tak se záhy dostal mezi filmaře – pracoval nejprve jako tiskový referent, poté v ateliérech kresleného filmu. Vedle toho působil jako redaktor Lidových novin. Pod hlavičkou Československého státního filmu působil od roku 1949 jako scénárista, dramaturg a režisér a odvedl zde obdivuhodný kus práce. Stačí vyjmenovat tituly jako Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech… ale úspěchy neslavil jen s typickými komediemi, natočenými ve spolupráci s Oldřichem Lipským, Jeho jméno najdete i u takových zajímavých snímků, jako je Jasného podobenství Až přijde kocour nebo Vlčí jáma podle románu Jarmily Glazarové, napsal také scénáře k oblíbeným pohádkám Princ a Večernice, Obušku, z pytle ven nebo Byl jednou jeden král… a v neposlední řadě k Císařově pekaři a Pekařově císaři. S Karlem Zemanem přivedl na svět Barona Prášila, s Jiřím Trnkou patřil k zakládajícím osobnostem světoznámého studia animovaného filmu Bratři v triku.

Tvůrčí tým opavské inscenace vede režisér Dominik Beneš, který pochází z Opavy, je absolventem oboru operní režie na DAMU v Praze. Ve Slezském divadle pracuje poprvé. Má na svém kontě několik pozoruhodných operních inscenací v DJKT Plzeň, v říjnu tohoto roku debutoval v Národním divadle Praha režií dvou krátkých oper, a to Slavíka (Igora Stravinského) a Jolanty (P. I. Čajkovského). Výpravu scény i kostýmů Joea má na starosti Zuzana Přidalová. V obsazení se můžete těšit na pestrý mix tváří domácích i hostujících umělců. Padoucha Horáce alias Hogofoga se všemi třemi zářezy na pažbě svého deringeru se zhostí Martin Valouch, sladkou Winnifred ztvární Tereza Kavecká v alternaci s Terezou Bartošovou. V roli arizonské pěnice Tornádo Lou se představí Katarína Jorda, Šárka Vykydalová a hostující Hana Fialová, nositelka Thálie, která působí v ostravském Národním divadle moravskoslezském. Titulní roli Joa nastudují také osvědčení hosté – Roman Harok a Vratislav Běčák. V dalších rolích se můžete těšit na Martina Táborského jako Abe Honestyho – otce Winnifred, na Michala Stalmacha na Douga, Jakuba Stránského jako Grimpa a ze souboru opery uvidíte Zdeňka Kapla a Alexandra Vovka jako nájemné zabijáky Mexiko Kida a Dakotu Kida. Samozřejmě za spolupráce orchestru, sboru i baletu SDO.

Premiéra 6. prosince 2015 ve Slezském divadle v Opavě

Foto ze zkoušek: Jan Obrusník