Legendární princ Radovan a zároveň čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v žánru operety a muzikálu Josef Zíma pokřtil 11. června v Městském divadle v Mostě CD s písničkami z pohádky Princezna se zlatou hvězdou na čele. Princezna se zlatou hvězdou je klasická česká filmová pohádka režiséra Martina Friče z roku 1959 s Marií Kyselkovou a Josefem Zímou v hlavní roli. Všechny dialogy tohoto filmu jsou pronášeny atypicky ve verších.

Krásná princezna Lada má na čele zlatou hvězdu. Uchází se o ní zlý král Kazisvět. Lada se mu nejprve vymlouvá, klade si podmínky a dává Kazisvětovi úkoly. Když však Kazisvět začne vyhrožovat jejímu stařičkému otci válkou, v přestrojení do myšího kožíšku, který dostala od své stařičké chůvy, prchá pryč sama do světa. Přijde do sousedního království, kde se nechá inkognito zaměstnat na zámku u prince Radovana jako služebná v kuchyni. Zde si jí oblíbí jak vrchní kuchař tak i kuchařský pomocník. Na zámeckém plese však odloží své přestrojení. Princ je její krásou okouzlen a okamžitě se do ní zamiluje a daruje jí svůj prsten. Princeznino přestrojení je prozrazeno v okamžiku, kdy solí princovi polévku a darovaný prsten jí spadne do polévky. Král Kazisvět si pro Ladu přijde i sem, vyhrožuje válkou, ale je potupně vyhnán. Pohádka končí svatební hostinou. V mostecké inscenaci režiséra Jiřího Krause vystupuje v úloze krásné princezny Lady Lilian S. Fischerová, krále Kazisvěta hraje Marcel Rošetzký a prince Radovana Michael Vykus.

Český herec, dabér, zpěvák a moderátor Josef Zíma (nar. 1. května 1932 Praha) bývá označován za nekorunovaného krále české dechovky, stěžejní část umělecké práce ale vytvořil právě na poli hudebního divadla. Vystudoval herectví na DAMU, od roku 1950 zpíval sólově s Orchestrem Jaroslava Ježka. První herecké angažmá získal v Benešově u Prahy, kde působil v letech od roku 1953 do roku 1955. Od roku 1955 do roku 1957 sloužil v Armádním uměleckém souboru. Po vojenské prezenční službě nastoupil do Divadla satiry (dnešní Divadlo ABC v paláci U Nováků). V roce 1958 nazpíval desku Blues pro tebe, byla to první deska na které vyšla Jiřímu Suchému jako autorovi první píseň. Od roku 1962 až do roku 1992, tedy plných 30 let, byl v angažmá v Městských divadlech pražských. Zde se uplatňoval nejen jako herec, ale i jako dobrý zpěvák. Zahrál si v Divadle Na Fidlovačce v pražských Nuslích, v Hudebním divadle v Karlíně i v Divadle J.K. Tyla v Plzni. Současně s divadelní dráhou se odvíjela i jeho kariéra zpěváka popmusic. Kromě ústřední písně z pohádkového filmu Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou se poprvé prosadil s hitem Jiřího Suchého Pro Tebe. Později nazpíval celou řadu dalších známých písní, mimo jiné také se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, Janou Petrů a dalšími. Úspěšně vystupoval i v televizi jako úspěšný konferenciér. Od konce 70. let se profiluje jakožto zpěvák české dechovky. Vystoupil i v několika komerčních muzikálových produkcích (Cats, Monte Cristo). Za svůj život natočil asi 200 písní a získal tři Zlaté a jednu Platinovou desku. V roce 2008 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Je držitelem již zmíněné Ceny Thálie 2014 za celoživotní mistrovství v kategorii opereta-muzikál.

Po představení pohádky uvedené ke Dni dětí pokřtil nestárnoucí Josef Zíma jako hlavní kmotr autorské CD zbrusu nových textů a melodií autorů Víta Herziny a Tomáše Alferiho. Nechyběl samozřejmě ani autor a organizátor celého nápadu, herec a režisér pohádky Jiří Kraus. CD tak bylo oficiálně vysláno “do světa”.

Josef Zíma ve svých úctyhodných třiaosmdesáti letech “vystřihl” živě své zřejmě nejslavnější písně, které dojaly snad každého. Následovala avízovaná autogramiáda ve foyer divadla i se současným princem Radovanem v podání Michaela Vykuse a princezny Lady, kterou představuje L. S. Fischerová. Perličkou na závěr pak bylo společné foto hned tří princů Radovanů – filmového prince Josefa Zímy, současného divadelního Michaela Vykuse a budoucího – nové herecké tváře mostecké činohry – Matyáše Procházky. Ten roli prince převezme od září, protože Michael Vykus odchází do angažmá v Českých Budějovicích.

Foto: Tomáš Branda