Operní studio NDM slaví dvacáté výročí od svého založení. V 90. letech na naše poměry zcela unikátní projekt dětského operního sboru oslaví své jubilem mimořádně zajímavou inscenací. Tou bude zcela nová verze Kytice K. J. Erbena v autorském podání Pavla Helebranda. Premiéra proběhne 14. září 2014 v Divadle Jiřího Myrona.

Inscenaci Kytice si vzal pod svá křídla soubor opereta / muzikál NDM a hlavními hrdiny jsou mladí lidé, v jejichž podání znovu ožívají dávné příběhy pro současnou generaci diváků. Jedná se o autorský projekt skladatele Pavla Helebranda, který s Operním studiem a s jeho sbormistryní Lenkou Živockou spolupracuje téměř od počátku existence souboru. V Kytici vystoupí i někteří členové souboru a také jeho orchestr pod taktovkou Marka Prášila. Většinu ústředních postav ztvární současní a bývalí členové Operního studia – dívky a mladí muži ve věku kolem 20 let. V dalších rolích a sborových výstupech pak uvidíme i mladší členy studia počínaje osmiletými dětmi. Podobně jako ostatní autorské projekty Pavla Helebranda ani Kytici nelze jednoznačně žánrově zařadit. Nejvhodnějším označením je autorův podtitul „hudební divadlo“. Každá z pěti balad Erbenovy sbírky získává odlišnou hudebně dramatickou podobu, inspirovanou možnostmi mladých herců a zpěváků. Vybrány byly balady Kytice, Vodník, Vrba, Svatební košile a Zlatý kolovrat.

“Zatímco s Operním studiem vstoupí na jeviště Divadla Jiřího Myrona děti, díky účasti Pěveckého sboru města Klimkovic se objeví i zástupci nejstarších generací (nestorce sboru je 83 let). Členové tohoto sboru vystupují při všech obřadných událostech (pohřeb, svatba, mše) a vnášejí do inscenace autentickou atmosféru venkovského prostředí. Erbenovy příběhy tak lidem vypráví společenství lidí z různých generací a s různou divadelní zkušeností. Společenství, které je pro projekty Pavla Helebranda typické a které vždy působí velkou silou,” vysvětluje dramaturgyně inscenace Tereza Pogodová.

Operní studio NDM vzniklo v roce 1994 před novým nastudováním Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Založila jej sbormistryně Lenka Živocká, jež v jeho čele stojí dodnes. Sbor se podílel na řadě výrazných inscenací napříč všemi soubory. Přestože jeho doménou zůstává opera, účinkoval mnohokrát také v muzikálech, operetách, činohrách i baletu. Oceňován byl například diváky i odbornou kritikou jeho přínos ve světoznámém muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. I v letošní sezoně bude Operní studio NDM spoluúčinkovat v nejedné nové premiéře.

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal