Romantickou revue Golem vytvořili protagonisté osvobozeného divadla Voskovec – Werich – Ježek v roce 1931 a jak napsali na její úvod, toužili ze své hříčky „… učinit příjemný sen, postavený proti nesnesitelné skutečnosti racionalistů v nejširším slova smyslu.“ Premiéru měl Golem v Osvobozeném divadle v Praze dne 4. listopadu 1931. Císaře Rudolfa II. hrál Miloš Nedbal, Filipa Langa Bohuš Záhorský, Jeronýma Scottu Josef Skřivan, Břeňka František Vnouček, Sirael Hana Vítová a „stoprocentní muže“ nikdo jiný než Jan Werich (Pavla Popela z Lomnice nad Popelkou) a Jiří Voskovec (Prokopa Pracha z Prachatic ). 19. září se k oblíbené revue vrátí Městské divadlo v Mostě.

“Dosadíme- li si dnes místo racionalistů tehdejší doby jevy příznačné pro naši současnou společnost, máme nenásilně aktualizovanou hudebně – dramatickou látku, které vévodí vtipná satira, inteligentní humor a stále aktuální písňové texty se svěžími a nestárnoucími melodiemi”, vysvětluje dramaturg Vlastimil Novák a dodává, že když vše „zabalíme“ do „… rámce rudolfinské kabbaly a temné renesanční Prahy“, máme divadelní kus, který má všechny předpoklady zaujmout a pobavit široký okruh publika.

Mostecká činohra přichází s Golemem upraveným tak, aby vše, co je po více než osmdesáti letech po premiéře odeznělé, ale také nenapodobitelné – obsah dialogů a způsob jejich interpretace Voskovcem a Werichem, taneční čísla Jenčíkových girl a Ježkův orchestr – bylo nahrazeno jinou, dnešní době konvenující kvalitou. Hrát se bude na Velké scéně s využitím veškeré jevištní, osvětlovací, zvukové a obrazové techniky. Golema zinscenuje tým, který se (až na kostýmní výtvarnici ) podílel na přípravě již třetí rok s diváckým úspěchem uváděného muzikálu Noc na Karlštejně. Úprava textu je dílem dramaturga Vlastimila Nováka a Zbyňka Srby, který je také jeho režisérem. Aranžmá čtrnácti Ježkových skladeb pro živý orchestr vytvoří František Krtička, scénu i podobu Golema navrhl Petr Kastner, kostýmy Romana Tůmová, choreografie se ujme Hana Halberstadt a autorem videodotáček je dokumentarista Martin Studecký. V hlavních rolích diváci uvidí Miroslava Večerku, Jiřího Krause, Otto Lišku, Lucii Končokovou, Ivanu Zajáčkovou, Jakuba Dostála a řadu dalších.

Foto: Městské divadlo Most (repro redakce)