Pražské divadlo Studio DVA z Václavského náměstí vrací pro velký divácký úspěch na repertoár populární klasický americký muzikál Helly, Dolly! s Ivanou Chýlkovou v titulní roli. Samozřejmostí bude opět živá kapela vedená dirigentem Kryštofem Markem. Představení režírované Ondřejem Sokolem má za sebou přitom už stovku vyprodaných repríz. Obnovená premiéra se uskuteční 15. ledna tohoto roku.

Hudbu a texty písní tohoto nesmrtelného díla napsal americký skladatel Jerry Herman, který už měl za sebou úspěšnou premiéru muzikálu Milk and Honey, autorem libreta je Michael Steward. Příběh vychází z úspěšné hry Thorntona Wildera Dohazovačka, jejíž předlohou se zase stala jedna Nestroyových frašek. Světovou premiéru měl muzikál „Hello, Dolly!“ 16. ledna 1964 v divadle St. James Theatre v New Yorku. Již během několika týdnů bylo více než jasné, že se stane triumfem nejen sezony, ale i jedním z hitů muzikálové tvorby vůbec. Od své premiéry byl hrán na Broadwayi nepřetržitě až do roku 1970. Dosáhl fantastického počtu 2 844 repríz a předčil tak neméně slavnou My Fair Lady o 127 repríz. Spolu se Šumařem na střeše se jednalo o nejúspěšnější muzikál tehdejší doby. Získal také 11 cen Tonny Awards, včetně hlavní za nejlepší muzikál. Jen v roce premiéry byla ústřední píseň nahrána ve 104 amerických a více než 40 zahraničních verzích. Šlágr z této písně udělal svým osobitým „chraplavým“podáním slavný Louis Armstrong. V broadwayském původním nastudování po odmítnutí několika slavných hereček titulní postavu nastudovala Carol Channing a stala se díky ní nesmrtelná. Od té doby se na Broadway muzikál vrátil celkem třikrát. Filmové zpracování zajistilo muzikálu další slávu, když v roce 1968 za „pouhých 20 milionů dolarů“ věhlasný tanečník, choreograf a režisér Gene Kelly natočil film s Barbrou Streisandovou a Waltrem Matthauem v hlavních rolích. Na podzim 1966, tedy pouhé dva roky po premiéře, uvedlo Hello, Dolly! v československé premiéře Hudební divadlo v Karlíně. Režie se ujal známý operní režisér Karel Jernek a v roli Dolly Leviové zářila Nelly Gaierová. Od té doby se “podvodnice století” Dolly Lewiová stala stálicí nejen české muzikálové scény.

“Ivana Chýlková je pro roli Dolly téměř ideální představitelkou. Podobně mě těší spojení s režisérem Ondřejem Sokolem, jenž už vícekrát dokázal, že patří mezi nejvýraznější osobnosti své generace,” říká producent Michal Hrubý. Vedle Ivany Chýlkové se na jevišti objeví Jaromír Dulava nebo Josef Carda, Simona Babčáková / Monika A. Fingerová, Kryštof Hádek / Michal Slaný, Jan Meduna / Václav Jílek, Mojmír Maděrič, berenika Kohoutová a v úloze zvláštního hosta Naďa Urbánková nebo Yvonne Přenosilová.Ilustrační foto: Michal Hrůza, Studio Dva