Národní divadlo moravskoslezské představilo premiéry příští divadelní sezóny – těšit se diváci mohou na Havelku, Jařaba, Kyliána a 4x Lloyda Webbera! Divadlo se svým sloganem také připojuje k debatám o centru Ostravy – DIVADLO JE V CENTRU!!! V centru města, dění, kultury, pozornosti, v centru zájmu! Tak zní motto 98. divadelní sezóny NDM. Nejzajímavějším muzikálovým projektem bude Rebecca Michaela Kunzeho a Sylvestera Levaye.

Milovníky Andrewa Lloyda Webbera jistě potěší skutečnost, že se na repertoáru souboru opereta/muzikál objeví 4 tituly tohoto skladatele! Mimo muzikály Evita, Jesus Christ Superstar a Sunset Boulevard se totiž na přání dětských diváků na repertoár vrací Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara připomeneme soubor klasickým muzikálem Kiss me, Kate (Kačenko, pusu!) – variací na známou veselohru Zkrocení zlé ženy. Napínavým hitem nové muzikálové sezóny se pak jistě stane muzikál s prvky detektivky a hororu Rebecca. „Od premiéry v Raimundově divadle v roce 2006 zhlédlo Rebeccu více než sedm miliónů diváků na celém světě. Česká premiéra podle všeho předběhne i dlouho očekávané uvedení na Broadwayi,“ završuje výčet premiér šéf souboru opereta/muzikál Patrick Fridrichovský.

Rebecca je v muzikálové podobě jistě pozoruhodným dílem. Už tím, že se titulní hrdinka vůbec neobjeví na scéně – je totiž již déle než rok mrtvá! Muzikál vznikl na půdorysu stejnojmenného románu anglické spisovatelky francouzského původu Daphne du Maurierové, který u nás vyšel pod názvem Živá a mrtvá. Světovou proslulost získala i jeho filmová podoba režiséra Alfreda Hitchcocka z roku 1940.

“Příběh začíná ve 20. letech minulého století. Zámožný anglický šlechtic Max de Winter, jehož půvabná a všemi zbožňovaná manželka přišla před rokem nešťastnou náhodou o život při noční projížďce na člunu, se v Monte Carlu zamiluje do dívky, kterou coby společnici zaměstnává výstřední americká milionářka. Láska je opětována a Max děvčeti nabídne sňatek. Novou ženu přivádí Max na své sídlo v Manderley v jižní Anglii. Tam čeká mladou ženu šok – chování manžela i domácího personálu vůči ní je pro ni nepochopitelné. Novomanželka se dlouhou dobu domnívá, že Max dosud nepřekonal smutek ze ztráty své první ženy a že ona je pouhou náhradou. Za velmi dramatických okolností zjišťuje, že Maxovo první manželství nebylo zdaleka ideální. Max se sice pohybuje v zajetí své minulosti, avšak Rebecca není jeho velkou a stále živou láskou, nýbrž hrůzným snem. Nejde o pouhou kriminální story, ale o příběh mladé ženy, která se přerodí z nesmělého sirotka v sebevědomou dámu. Charaktery postav jsou nadčasové a mají univerzální platnost,” popisuje děj Rebeky překladatel Michael Prostějovský. Muzikál libretisty Michaela Kunzeho a skladatele Sylvestera Levaye měl světovou premiéru ve Vídni na scéně Raimundova divadla v roce 2006.

Pozornost si vedle muzikálového souboru zaslouží také tradičně odvážná dramaturgie opery. Ta zahájí sezónu nastudováním opery La clemenza di Tito hudebního velikána Wolfganga Amadea Mozarta, a to v režii SKUTRu a v hudebním nastudování hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera. Následovat bude Fibichova Bouře v režii Jiřího Nekvasila a za hudebního nastudování mladého talentovaného dirigenta Marka Šedivého. Na dramaturgickou koncepci „Operní hity 20. století“ naváže soubor komorním titulem Zneuctění Lukrecie anglického skladatele Benjamina Brittena. Pak na diváky čeká klasický český titul, Tajemství Bedřicha Smetany. Vrcholem sezóny pak bude nové nastudování Rossiniho Lazebníka sevillského v českém přebásnění Jaromíra Nohavici a v režii Ondřeje Havelky.