Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě odhalilo své plány pro 96. sezonu s letopočtem 2014/15, jež bude současně oslavou budovy Divadla Jiřího Myrona, od jejíhož slavnostního otevření uplynulo 120 let. Divadlo nadále pokračuje v odvážné dramaturgii zejména v opeře, která se již několik sezon snaží divákům krom “zaručených” titulů nabízet i díla nová či znovuobjevená. Velmi bohatý a náročný repertoár pak předkládá dramaturgie souboru operety a muzikálu, který nastuduje a uvede tentokrát dokonce pět titulů: vlastní dramatizaci Kytice K. J. Erbena v autorském zpracování skladatele Pavla Helebranda, populární operetu Eduarda Künnekeho Bratránek z Batávie, slavný klasický muzikál Funny Girl či Ptákoviny podle Aristofana Zdenka Merty a Jiřího Žáčka. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude česká premiéra u nás dosud neobjeveného muzikálu Sunset Boulevard Andrewa Lloyda Webbera, který někteří odborníci považují za vůbec nejlepší dílo slavného britského skladatele.

Opera NDM bude pokračovat v oslavách české hudby premiérou opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy i v dramaturgické linii “Operní hity 20. století”, a to uvedením jednoho z nejobtížnějších operních děl Ohnivý anděl. Dále se diváci mohou těšit na strhující operní duel dvou královen v inscenaci Maria Stuarda a na úchvatný operní příběh Umberta Giordana Andrea Chénier. Divácky oblíbený galakoncert věnuje soubor opery skladbám Giacoma Pucciniho. Novinkou bude světová premiéra opery Jana Klusáka Filoktétés.
Činoherní premiéry otevřou humorně laděné Postřižiny. Pobavit se diváci mohou také u komedie současné německé autorky Felicie Zellerové Rozhovory s astronauty a u první velké komedie francouzského dramatika a herce Molièra Škola žen. Na seznamu her nechybí však ani tragický Doktor Faustus. Činohra představí i dvě české premiéry, a to Večeři v režii šéfa činohry Petera Gábora a nově vznikající Odsun!!! v režii Ivana Buraje, který navazuje na dramaturgickou linii her vyjadřujících se k regionálním i evropským palčivým problémům. Plejádu inscenací zakončí večírek nekonečných iluzí, který připraví Velký Gatsby. Pro Balet NDM bude nová divadelní sezóna doslova pohádková: „Jedním z klíčových počinů bude uvedení pohádky Charlese Perraulta Popelka v choreografii kanadského tanečníka a choreografa Paula Chalmera a pro velký zájem malých diváků se na repertoár baletu NDM vrací klasická baletní pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků na motivy pohádky bratří Grimmů,“ uvedla šéfka baletu Lenka Dřímalová. Ve třetí chystané premiéře se spojí duchovní hudba J. S. Bacha s mistrovským dílem Carla Orffa ve složeném baletním večeru Carmina burana & Barocco. Kromě jmenovaných inscenací je pro diváky připraven mezinárodní galavečer, Balet gala a řada dalších doprovodných akcí.

Premiéry souboru OPERETA / MUZIKÁL 2014/15

Karel Jaromír Erben – Pavel Helebrand: KYTICE
Hudební divadlo podle K. J. Erbena k 20. výročí vzniku Operního studia
Režie: Pavel Helebrand
Hudební nastudování: Marek Prášil
Projekt vzniká ve spolupráci s dětským Operním studiem NDM
Premiéra 14. září 2014 v Divadle Jiřího Myrona

Eduard Künneke: BRATRÁNEK Z BATÁVIE
Klasická opereta
Úprava a český překlad: Tomáš Vůjtek
Režie: Tomáš Jirman
Hudební nastudování: Karol Kevický
Premiéra 2. října 2014 v Divadle Jiřího Myrona

Jule Styne – Bob Merrill – Isobel Lennart: FUNNY GIRL
Klasický americký muzikál
Český překlad: Jiří Josek
Režie: Lumír Olšovský
Premiéra 4. prosince 2014 v Divadle Jiřího Myrona

Andrew Lloyd Webber – D. Black – Ch. Hampton: SUNSET BOULEVARD
Světový muzikál
České přebásnění: Michael Prostějovský
Režie: Gabriela Petráková
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Česká premiéra 19. února 2015 v Divadle Jiřího Myrona

Zdeněk Merta – Jiří Žáček: PTÁKOVINY – PODLE ARISTOFANA
Hudebně-komediální alegorie
Režie: Stanislav Moša
Režijní spolupráce: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Premiéra 30. dubna 2015 v Divadle Jiřího Myrona

Ilustrační foto: NDM Ostrava a archiv autora