Plzeňská filharmonie zahajuje ve čtvrtek novou sezónu prvním koncertem v Měšťanské besedě v Plzni. V rámci koncertů nabízí klasiku i muzikál. Ale slavnostní zahajovací koncert je sestaven z ryze klasického repertoáru. Pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera budou filharmonici hrát atraktivní Trojkoncert C dur pro klavír, housle, violoncello a orchestr Ludwiga van Beethovena a po přestávce Symfonii č. 5 e moll Petra Iljiče Čajkovského, která dnes patří k jeho nepopulárnějším dílům. Jako sólisté vystoupí houslista Josef Špaček, violoncellista Petr Nouzovský a klavíristka Slávka Vernerová. Posluchači se tedy mohou těšit na slavné melodie v podání vynikajících mladých umělců.

Josef Špaček (1986) patří mezi absolutní špičku dnešní mladé generace houslistů. Je laureátem mezinárodní houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandu a získal třetí místo v mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Dánsku. Časopis Forbes Česká Republika ho zařadil mezi 30 nejúspěšnějších mladých lidí pod 30 let. Jako sólista vystupuje s orchestry v Evropě, USA a Asii, často se představuje v recitálových programech na hudebních festivalech po celém světě. Josef Špaček hraje na nástroj z dílny Jean-Baptista Vuillauma z roku 1855.

Petr Nouzovský (1982) se každoročně představuje na 150 koncertech v České republice, Evropě, obou Amerikách a Rusku. Vystoupil na nejvýznamnějších domácích i zahraničních festivalech, pravidelně vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry. Pravidelně také spolupracuje s Gerardem Wyssem, Daishinem Kashimotem, Ilianem Garnetzem či Royal String Quartetem. Je držitelem ocenění “New Master on Tour 2007” či “Europäische Förderpreis für Musik 2007” a laureátem Val Tidone Competition 2011 či Johannes Brahms Competition 2013.

Slávka Vernerová (1976) ) je vítězkou Mezinárodní Smetanovy klavírní soutěže v Hradci Králové 96 a laureátkou některých zahraničních jako Wroclaw 95, Missouri 98, Wales 2001. Byla angažována prakticky všemi tuzemskými orchestry včetně mnoha zahraničních. V létě 2009 byla pozvána k hostování s BBC Symphony Orchestra na festivalu PROMSv Royal Albert Hall v Londýně.

Zajímavé pro posluchače bude setkání mladých umělců právě v Beethovenově koncertu, který přináší novou skladatelovu ideu – přenést oblíbený komorní žánr do symfonické sféry. Místo jednoho sólisty se zde představují hned tři.
Koncert začíná ve velkém sále Měšťanské besedy ve čtvrtek 18.září v 19 hodin.

Foto: Plzeňská filharmonie