Jeden z nejosobitějších českých muzikantů a hudebních skladatelů Ondřej Soukup, který proslul také jako erudovaný porotce několika talentových televizních show, letos slaví kulaté jubileum a při této příležitosti vychází 3CD rekapitulující jeho bohatou uměleckou kariéru.

Ondřej Soukup se narodil 2. května 1951 v Praze. Vystudoval Pražskou konzervatoř a poté hrál v mnoha jazzových a popových kapelách (Pražský Bigband, s Jiřím Stivínem, Pražský výběr, Orchestr Ladislava Štaidla, Orchestr Karla Gotta). Po roce 1980 se začal naplno věnovat skládání a napsal mnoho písní pro řadu zpěváků. Zkomponoval filmovou hudbu k více než 20 celovečerním snímkům, mimo jiné k filmu Kolja (film režiséra Jana Svěráka, který byl oceněn Oskarem za nejlepší zahraniční film v roce 1997.) V roce 1998 získal Českého lva za nejlepší hudbu k filmu Juraje Jakubiska Nejasná zpráva o konci světa, na které spolupracoval s Janem Jiráskem. Je také autorem hudby pro film Jana Svěráka Tmavomodrý svět. Za hudbu byl Ondřej Soukup oceněn druhým Českým lvem v roce 2001. Napsal také melodie pro další film Jana Svěráka Vratné lahve (2007) a pro třetí pokračování seriálu Nemocnice na kraji města (2008).
Řadu let v tandemu s textařkou a svojí manželkou Gabrielou Osvaldovou úzce spolupracuje s Lucií Bílou. Dosud pro ni složil 4 úspěšná alba (Missariel (1992), Lucie Bílá (1995), Jampadampa (2003), Woman(2007) a produkoval další její nosiče Hvězdy jako hvězdy (1997) či Bang-Bang(2009). Obrovský úspěch sklidila jeho muzikálová prvotina Johanka z Arku – zhlédlo ji přes 350 000 lidí v 825 představeních a inscenace byla rovněž uvedena na prvním světovém festivalu muzikálů v britském Cardiffu. Následně se Johanka dočkala vřelého přijetí i ve Španělsku. Dalšími Soukupovými jevištními díly byl Elixír života a zejména pak muzikál Robin Hood, který se setkal s nadšeným přijetím diváků i kritiky po premiéře v pražském divadle Kalich.

První CD platinové kolekce se zaměřuje na písňovou tvorbu. Ondřej Soukup v ní zaznamenal výrazný vzestup na začátku 90. let, kdy „našel“ Lucii Bílou a spolu s ní (i Gabrielou Osvaldovou) se nadlouho usídlil na vrcholu naší pop music. Převahu na tomto CD tedy logicky zastupují skladby z alb Lucie Bílé (Missariel, Vokurky, Miluji tě atd. atd.), svoje místo ale mají také písničky, které napsal pro Jiřího Korna (Miss Moskva, Ještě tě mám plnou náruč atd.), Karla Gotta, Petru Janů ad.

Druhý disk je věnovaný muzikálové tvorbě a crossoveru. Johanka z Arku byla muzikál, kterým se Ondřej Soukup etabloval na domácí scéně, a to s plnou parádou – písně z Johanky jako třeba Most přes minulost nebo Nebe to ví se staly krátce po svém uvedení velkými hity. Skladba Most přes minulost je na albu v unikátním provedení – jako duet Báry Basikové a Lucie Šoralové. V muzikálové paletě nechybí samozřejmě ani ukázky z Elixíru života a nejnovějšího díla tohoto žánru Robin Hood. Crossover patří k jeho oblíbeným žánrům – na CD jsou zařazeny skladby z díla Šach Mat a Zahrada rajských potěšení a také společná skladba O. Soukupa a P. Šporcla.

Kolekci CD uzavírá samozřejmě hudba filmová – Ondřej Soukup byl čtyřikrát nominován na Českého lva a dva si odnesl. Z dřívějších prací je na albu zastoupena hudba k filmu Víta Olmera Bony a klid nebo třeba hlavní píseň z pohádky Nesmrtelná teta a naprosto jedinečné Requiem pro panenku s neuvěřitelným výkonem Lucie Bílé. Výrazný podíl na CD má hudba k filmům Jana Svěráka – Akumulátor I., Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve. Svoje zastoupení má i nápaditá hudba k Nemocnici na kraji města III. Na závěr alba je zařazena nejnovější hudba pro izraelský film The Intimate Grammar, který byl nedávno oceněn na japonském filmovém festivalu v Tokiu Sakura Grand Prix.

3CD Platinum Collection Ondreje Soukupa vydává hudební vydavatelství EMI Czech Republic.

Foto: Repro redakce