Jeden z nejvýznamnějších skladatelů současnosti Ondřej Soukup loni oslavil životní jubileum, ke kterému vyšlo bilanční 3CD Platinum Collection s průřezem jeho písňové, muzikálové a filmové tvorby. Letošní rok se věnuje hlavně přípravě nového muzikálu Mauglí (opět autorský tandem Sokup – Osvaldová), jehož premiéra je plánována na září příštího roku. Kromě toho se mu ovšem podařilo realizovat koncertní provedení jeho nejúspěšnějšího muzikálu Johanka z Arku, jehož záznam právě vychází, a hudbu k filmu Jakuba Wagnera Váňa.

Johanka z Arku měla premiéru 31. března 2000 v divadle Ta Fantastika. „Na muzikálu jsem začal pracovat v létě 1999. Hudba vznikala na hotové texty, jedinou výjimku tvoří skladba Most přes minulost, která se nakonec stala největším hitem z představení. Ta vznikla jako úplně poslední,” vzpomíná autor hudby Ondřej Soukup. Muzikál se na repertoáru udržel dlouhé 3 roky. Derniéra se uskutečnila 17. května 2003. Za tu dobu Johanka odehrála 825 repríz pro více než 350 000 diváků, další reprízy a diváky si připsala při svém hostování na Slovensku. Původní nosič s písničkami z muzikálu dosáhl multiplatinového prodeje, z pultů ho zmizelo více než 60 000 kusů, skladba Most přes minulost se stala nejhranější písní v českém éteru roku 2001. Johanka z Arku vynesla Cenu Thálie Lucii Bílé. Titul byl v roce 2002 pozván na prestižní 1. mezinárodní festival muzikálových divadel ve waleském Cardiffu a uspěl také na velkém turné po Španělsku a Portugalsku v roce 2006, kde se hrál v přebásnění Gabriela Soleny. V září roku 2009 se pak s úspěchem vrátil na českou scénu, tentokrát do Divadla Kalich.

Potenciál svého muzikálu se Soukup rozhodl využít také v koncertní podobě. Za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a akademického sboru Žerotín v ní září i původní interpreti hlavních postav – Bára Basiková (Johanka; alternovala s Lucií Bílou) a Kamil Střihavka (Le Hire) s Ondřejem Rumlem (který nahradil Petra Muka z původní herecké sestavy z Divadla Ta Fantastika, kde byl muzikál uváděn, v roli Raimonda). Koncertní symfonické provedení vychází nyní v limitované edici na DVD/CD u labelu On Air Music. Křest tohoto mimořádného díla se uskuteční 3. listopadu po koncertním provedení Johanky (130 účinkujících) na zámku Nový Světlov nedaleko Luhačovic za přítomnosti všech umělců zúčastněných na nahrávce.