Ve věku dvaaosmdesáti let dnes zemřel jeden z nejznámějších divadelních dramatiků a filmových i televizních scénáristů Jiří Hubač (27.8. 1929 – 27.9. 2011). Původním povoláním elektrotechnického konstruktéra paradoxně k literární tvorbě a psaní scénářů přivedla tuberkuloza a vleklé následky této nemoci. V letech 1956-1961 byl redaktorem časopisu Technická politika, v roce 1961 pak nastoupil jako dramaturg do Československé televize, kde působil až do roku 1974. Od poloviny 70. let minulého století pracoval jako dramatik, libretista a scénárista na volné noze. Často spolupracoval s Jaroslavem Dietlem (Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod) a Antonínem Moskalykem. Řadu cen si odnesly jejich filmy Raport, Dlouhé podzimní odpoledne nebo inscenace Pozdní léto. Na tyto úspěchy navázaly i následující projekty s dalšími režiséry, ať už to byl Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem v hlavní roli, Nezralé maliny, Tažní ptáci nebo Zámek v Čechách. V posledních letech se podepsal jako spolutvůrce pod tak legendární filmy, jako je Učitel tance, Fany nebo Babí léto. Psal také divadelní hry, zdramatizoval například slavné romány Král Krysa nebo Komu zvoní hrana. Na žádost Jiřiny Bohdalové a přímo pro ni napsal v roce 1980 úspěšnou divadelní hru Dům na nebesích.

Jiří Hubač se však zapsal i do české muzikálové historie, když napsal scénář a libreto k jednomu z nejkvalitnějších novodobých českých muzikálů Johanka z Arku (hudba Ondřej Soukup, texty písní Gabriela Osvaldová). Doslova kultovním počinem se pak stal jeho seriál Sanitka v režii Jiřího Adamce, jímž bezpochyby ovlivnil celou jednu generaci diváků a k záchranářské profesi přivedl stovky lidí. V roce 1999 byl uveden do Dvorany slávy v anketě TýTý, o tři roky později si odnesl Českého lva za scénář k Babímu létu. Posledním dokončeným filmem podle scénáře Jiřího Hubače bylo drama Anglická rapsodie (2010) v režii Matěje Mináče. Na pokračování seriálu Sanitka, který se nedávno začal točit, pracuje jako scénárista jeho syn Ivan.

Jiří Hubač vytvářel svá díla s hlubokým citem pro psychologii svých postav, jež psal některým hercům přímo na tělo. Odešla osobnost, jakých není v české kultuře mnoho.

Foto: Josef Hrubý – Jiří Hubač v Divadle Kalich 2009 a archiv autora