Je tomu právě dvacet let, co skladatel a muzikant Ondřej Soukup napsal love story Šachmat a thriller Nikita (na motivy známého filmu Brutální Nikita). Obě představení se nyní vrací v podobě velkolepé muzikálové show s novou scénografií a kostýmy a vedle tance navíc bohatší o zpěváky. Unikátní projekt bude představen 16. a 17. června na scéně pražského divadla Hybernia a diváci budou moci v jednom večeru shlédnout obě představení, kterým tlaskali diváci také v zahraničí.

Richard Hes a Ondřej Soukup se rozhodli využít potenciálu těchto dnes již kultovních představení a dát jim nový rozměr. Hlavní postavy v muzikálovém thrilleru Nikita na námět stejnojmenného filmu budou hrát a živě zpívat Daniel Hůlka a Leona Machálková, tanečních rolí se ujme mladá generace tanečníků, vybraných jako základ pro nový taneční soubor UNO. Druhá část představení byla pojmenována taneční oratorium Šachmat – nejlépe vystihuje koncepci moderního baletu s živě zpívanými pěveckými party. Tančit bude opět taneční skupina UNO a latinské texty Gábiny Osvaldové zpívat Daniel Hůlka, Jiří Zonyga, Lucie Šoralová, Bedřich Levý, operní pěvkyně Marie Fajtová a Daniela Baňasová.
Diváci se můžou těšit na nové nákladné kostýmy a moderní scénografické řešení.

Režie a choreografie Šachmatu a Nikity se ujal Richard Hes, který už před dvaceti lety vedl slavnou taneční skupinu UNO a chtěl s ní tehdy nastudovat ucelený delší projekt. Oslovil Ondřeje Soukupa, který se rozhodl napsat atypickou, těžko zařaditelnou hudbu na pomezí hudby vážné a nevážné.

„Nejbližší název je asi crossover,“ říká Soukup. „Napřed jsem myslel, že celé dílo bude pouze orchestrální, ale velmi brzo jsem přidal vokální složku. Ta mi umožnila kombinovat klasický zpěv s rockovým nebo popovým zpěvem, dva trochu odlišné světy. Již si nepamatuji, jak vznikl nápad zpívat latinsky, ale Gábina s panem doktorem Jaromírem Wolfem na vokální melodii upravili latinské texty z básní Horatia, Tibulla a z Nového zákona (Zjevení sv. Jana). Všechnu hudbu jsem nahrál na syntetizátory, kterými jsem se snažil nahradit symfonický orchestr. To samozřejmě ani dnes zcela nejde a při tehdejších technologiích to bylo zcela nemožné, ale myslím, že tím vznikl hudebně i zvukově zvláštní útvar. Na tehdejší nahrávce zpívali Lucie Bílá (byla to naše první spolupráce), Michael Kocáb, Ivan Kusnjer (baryton), Ivona Škvárová (alt), Vladimír Doležal (kontratenor), Olga Orolinová (soprán), zpívala tam i Gábina a dokonce i já a sbory, a recitoval Jiří Bartoška. Pro obnovené představení jsem veškerou hudbu přeorchestroval a znovu nahrál. Na rozdíl od minulého představení hudební podklad půjde z pásu, ale k baletu se bude zpívat živě. Proto jsme s Richardem oslovili uvedené zpěváky a zpěvačky.“

Znovu vyjde CD Šachmat s novou orchestrací, ale z pásu starého dvacet let, který se nikde neztratil a navíc jakýmsi zázrakem vydržel. Soukup přepíše hlas Lucie Bílé, Michaela Kocába, Jiřího Bartošky a dalších a implantuje jejich zpěv z roku 1989 do současné nahrávky. A možná přidá pár nových hlasů.

Napsáno na základě tiskové zprávy Divadla Hybernia.
Foto: Produkce Divadla Hybernia