Dva původní české a dva světové muzikály nastuduje a uvede soubor muzikálu a operety DJKT Plzeň vedený režisérem Romanem Meluzínem v nadcházející divadelní sezoně 2011/12. Už 24. září 2011 čtveřici nových inscenací uvede legendární Noc na Karlštejně Karla Svobody, následovaná prosincovou premiérou světově proslulé Evity Andrew Lloyda Webbera a Tima Rice. V únoru 2012 se diváci mohou těšit na skutečný bonbonek – čerstvý broadwayský muzikál Dirty Rotten Scoundrels, který do Plzně přiveze producent Adam Novák, v jehož překladu a pod názvem “Prodavači snů aneb Prohnaní, prolhaní lumpové” zazní na scéně Velkého divadla v české premiéře. Následně 12. května příštího roku sezonu 2011/12 korunuje horrorová hudební parodie Radka Balaše a Ondřeje Brouska Adéla ještě nevečeřela.
Pojďme si všechny chystané inscenace představit podrobněji.

Zdeněk Podskalský – Karel Svoboda: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Scénář: Zdeněk Podskalský
Hudba: Karel Svoboda
Texty písní: Jiří Štaidl, Eduard Krečmar
Divadelní úprava filmového scénáře: Zdeněk Podskalský ml.
Režie: Petr Palouš
Dirigent: Jiří Petrdlík
Choreografie: Pavel Veselý
Výprava: Jitka Moravcová
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Premiéra: 24. září 2011 v Komorním divadla

Původní stejnojmennou hru napsal Jaroslav Vrchlický v roce 1883 ve věku 29 let. Ač mlád, dovedl velmi dobře pochopit vztah staršího krále Karla IV. k mladičké manželce. Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek. Režisér Zdeněk Podskalský natočil na začátku sedmdesátých let roztomilou hudební komedii, čerpající z této původní hry. K obrovskému úspěchu tohoto filmu přispělo hvězdné obsazení a krásné melodie tehdy začínajícího skladatele Karla Svobody, které se samy o sobě staly často hranými hity. Následně vznikla divadelní adaptace muzikálu, do které k původním písním připsal Karel Svoboda další tři. Tato jevištní podoba zazněla poprvé v roce 2004 v nastudování Hudebního divadla v Karlíně v prostorách nádvoří Nosticova paláce. Dnes patří Noc na Karlštejně ke zlatému českému muzikálovému fondu a její hity Lásko má, já stůňu, Do věží nebo Jede král takřka zlidověly.

Tim Rice – Andrew Lloyd Webber: EVITA

Přebásnění: Michal Prostějovský
Režie: Roman Meluzín
Dirigenti: Pavel Kantořík, Martin Kumžák
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Lucie Loosová
Dramaturgie: Jiří Untermüller

Premiéra: 3. prosince 2011 v Komorním divadle

Další světový muzikálový megahit – EVITU – napsali A.L. Webber a Tim Rice
po obrovském úspěchu jejich rockové opery Jesus Christ Superstar /mezi těmito dvěma díly ještě zkomponoval Lloyd Webber mj. hudbu k muzikálu By Jeeves/. Příběh líčí nelehký a v závěru tragický životní příběh Evy Perón – Duarte, manželky argentinského diktátora Juana Peróna, která si dokázala získat srdce lidí celé Argentiny i místo první dámy. Role průvodce muzikálem a komentátora děje byla napsána pro revolucionáře Che (Guevaru), který je druhou nejdůležitější postavou díla. Evita je narozdíl od Ježíše více popová, tvrdší rocková složka zde poněkud ustoupila líbivosti. Zároveň byl tento titul posledním společným Lloyd Webberovým a Riceovým triumfem, neboť po něm se letití spolupracovníci a přátelé rozcházejí. Obrovskou popularitu Evitě zajistilo filmové zpracování Alana Parkera z roku 1996 s Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích.
Evitu nastuduje DJKT Plzeň jako teprve třetí divadlo v Čechách a jak zdůrazňuje šéf muzikálového souboru Roman Meluzín, jedná se úkol, který je v rámci uměleckého vývoje a dramaturgie plzeňského souboru převratným krokem. S dílem podobných rozměrů se divák v Plzni zatím nesetkal a rovněž soubor s takovým muzikálem změří své síly poprvé.
Již nyní můžeme prozradit, že v titulní úloze se bude střídat Soňa Borková s Ivanou Skálovou, která už tuto roli nastudovala v Městském divadle Brno, a plzeňským divákům se představí vůbec poprvé.

Jeffry Lane – David Yazbek: PRODAVAČI SNŮ aneb Prohnaní, prolhaní lumpové

Překlad: Adam Novák
Režie: Roman Meluzín
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Daniel Dvořák

Premiéra: 25. února 2011 ve Velkém divadle

Na základě populárního filmu Dirty Rotten Scoundrels z roku 1988, v němž hráli hlavní role Steve Martin a Michael Caine, vznikl muzikál, který měl světovou premiéru v roce 2005. Jak uvádí dramaturg souboru muzikálu a operety Jiří Untermüller, za jakých okolností se jednoho léta setkají dva roztomile prohnilí lumpové v Beaumont sur Mer na francouzské Riviéře, nebudeme prozrazovat. Jeden z nich je zkušený a elegantní podvodník vysokého stylu Lawrence Jameson, který důmyslně získává peníze od bohatých dam. Druhý je mladý a drzý podvodníček Freddy Benson, který se snaží přiživovat na soucitu naivních žen. Po krátkém pokusu o spolupráci zjistí, že jedno letovisko je pro dva podvodníky příliš malé. Ale kdo ustoupí? Ani jednomu se nechce vyklidit pole a tak uzavřou v závěru prvního dějství sázku. Kdo vyhraje a kdo odejde? A tak mají diváci možnost nechat se ohromovat jejich prohnaností i prolhaností po celé druhé dějství…
Libreto k muzikálu vytvořil televizní scénárista Jeffry Lane, autorem písňových textů a hudby je David Yazbek (např. Donaha). Brutální sarkazmus je charakteristický jak pro jeho texty, tak i pro melodickou hudbu s parodicky broadwayským drivem.
Pro vstup do hlediště platí totéž, co v případě veleúspěšného muzikálu Monty Python’s Spamalot: Jen na vlastní nebezpečí!

Jiří Brdečka, Oldřich Lipský, Radek Balaš – Ondřej Brousek: ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

Režie a choreografie: Radek Balaš

Premiéra: 12. května 2011 v Komorním divadle

V roce 2007 dobyli Radek Balaš společně s Ondřejem Brouskem Plzeň svým velmi úspěšným původním muzikálem Kniha džungle. Na místo činu se vrátí téměř přesně po pěti letech s dalším úspěšným kusem Adéla ještě nevečeřela, kterým již bavili diváky Slováckého divadla v Uherském Hradišti i pražského Divadla Broadway.
Příběh je nejen parodií na rodokapsové detektivky a brakovou literaturu, ale také ukázkou velkého kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Namyšlený, uhlazený americký detektiv přijíždí do Prahy, aby lehce a šarmantně vyřešil zapeklitý případ. Jenže velmi záhy zjišťuje, že u Čechů je všechno jinak. Naráží nejen na specifika české národní povahy, ale je také vystaven odlišnému způsobu pojetí policejního vyšetřování charakterizovaného postavou komisaře Ledviny. Právě ostré protiklady mezi americkým a českým řešením jednotlivých situací jsou sympatickým zdrojem laskavého humoru. Kultovní český film inspiroval Balaše s Brouskem k napsání jiskřivé hudební komedie, která ctí jak filmovou předlohu, tak i divadelní prostor.

Za spolupráci a poskytnutí informací naše redakce děkuje šéfovi muzikálového souboru Romanovi Meluzínovi, dramaturgovi Jiřímu Untermüllerovi a tiskové mluvčí DJKT Plzeň Evě Ichové. Sledujte i nadále pozorně náš magazín – v nejbližší době na jeho stránkách najdete kompletní obsazení muzikálů Noc na Karlštějně a Evita!

Ilustrační foto:
1) Logo muzikálu Evita
2) Snímek distributora z filmové verze muzikálu Noc na Karlštejně
3) Blondýna a bruneta – portrétní fota Ivany Skálové a Soni Borkové,
4) Logo muzikálu Dirty Rotten Scoundrels
5) Logo muzikálu Adéla ještě nevečeřela

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň