Další z úspěšných absolventů různých pěveckých televizních show vydává první sólové album. Ondřej Ruml, stříbrný účastník X – Faktoru, ovšem není žádnou uměleckou rychlokvaškou. Naopak, se svým debutovým CD s názvem Proměna vyčkával po soutěži nečekaně dlouho, celé dva roky.

Rodák z Jablonce nad Nisou začínal v místních kapelách už v dětských letech. Asi v deseti letech začal hrát na kytaru ve zdejší soukromé hudební škole „Ciskotéka“ a o dva roky později mu učarovalo pětistrunné banjo, na které dodnes hraje v bluegrassové kapele Modrotisk. Po čtyřletém studiu jazykové školy v Liberci přišla roční studijní pauza a poté přijetí na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Jeho zalíbení ve swingu a jazzu si všiml i známý kapelník a aranžér Václav Kozel. Navázali spolupráci, která trvá dodnes. Ať už ve formě pravidelných živých nahrávek s Bigbandem Českého Rozhlasu, nebo s mladším orchestrem Big Chess Band při swingových večerech v pražském Lucerna Music Baru. Díky této spolupráci si Ondřeje všimli i další kapelníci bigbandových těles z celé ČR a zvou si ho jako hosta do svých projektů. Konzervatoř a vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka muzikant absolvoval u profesora Vratislava Kadlece, mimochodem předního operetního zpěváka a dlouholetého sólisty Hudebního divadla v Karlíně. Kromě zpěvu se Ondřej Ruml věnuje také hře na kytaru, klavír a banjo.

Televizní popularita jej zavála i do muzikálových vod. Jeho první divadelní zkušeností byl tramp v muzikálu Daniela Landy Tajemství a poté role Archanděla Michaela ve španělské verzi muzikálu Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové Juana de Arco (Johanka z Arku). V roce 2009 pak přijal roli Raimonda v obnoveném českém provedení Johanky v divadle Kalich a o pár měsíců později úlohu Martina v lyrikálu Kudykam Michala Horáčka a Petra Hapky, který se hraje na scéně Státní opery v Praze. Ve Švandově divadle účinkuje jako host v představení režiséra Dodo Gombára “Merlin – pustá zem”.

Rumlův první albový počin má velmi neobvyklý koncept: Celé album je natočeno výhradně v akustické podobě, bez jediného zvuku syntezátorů a programingů. Jednotlivé písně představují Rumla nejen jako interpreta se širokou paletou vokálních barev a výrazů, ale také jako všestranného umělce. Podílí se na albu jako spoluautor textů, hudby, přispívá aranžérskými nápady, sketuje, hraje na banjo a samozřejmě zpívá. Producent Patrick Karpentski přizval ke spolupráci spoustu předních českých hudebníků. Základní sestava je de facto jazzová: kromě kytaristy Karpentského v ní hraje pianistka Beata Hlavenková, basista Rasťo Uhrík a bubeník Martin Novák. V jednom duetu s Ondřejem zpívá i jeho jevištní partnerka Lucia Šoralová. Album vychází 29. listopadu u labelu Zoretti.

Foto:
1) Přebal debutového CD Ondřej Ruml – Proměna
2) Divadlo Kalich (s Kamilem Střihavkou v muzikálu Johanka z Arku)
3) D. Musil pro produkci lyrikálu Kudykam (Ondřej Ruml jako Martin)